Celovita energetska prenova in upravljanje stavb
S skrbjo za celoten proces energetske prenove partnerjem prihranimo čas in denar. Z zagotavljanjem prenove z optimalnimi stroški in minimalnimi okoljskimi obremenitvami pa zagotovimo optimalno rabo energije in vode ter želeno udobje v objektu.
Pošljite povpraševanje ReferenceCelovita energetska prenova zgradbe obsega prenovo celotnega ovoja stavbe, strojnih in elektro energetskih sistemov v objektu ter izvedbo drugih ukrepov za izboljšanje energetske učinkovitosti. S takšno sanacijo vam zagotovimo:
- kvalitete življenja ali udobja v prostorih,
- investicijske sposobnosti v primeru javnega partnerja (skozi prihranek delnega ali celotnega začetnega finančnega vložka).
- rabe primarne energije (rabe energentov),
- stroškov za oskrbo z energijo,
- okoljske obremenitve,
- finančnega in tehničnega tveganja.
Prenovo izvajamo v vseh objektih
Za celovito energetsko prenovo so primerni objekti, ki so v slabem stanju oz. imajo iz katerega koli vzroka visoko porabo energije, merjeno v kWh/m2 ogrevalne površine.
Posamezne ukrepe celovite energetske prenove lahko izvedemo v vseh tipih oziroma vrstah objektov:- v objektih v javni lasti,
- v stanovanjskih objektih (večstanovanjskih ali individualnih),
- v industrijskih objektih,
- v objektih terciarne dejavnosti (trgovine, hoteli).
Občine in javni sektor se običajno odločajo za celovito energetsko prenovo po modelu energetskega pogodbeništva, saj s tem sprostijo svoja alokacijska sredstva, ki jih lahko namenijo za druge investicije.
Poslovni uporabniki pa se odločajo za sodelovanje po principu investicije z jamstvom prihrankov, kjer izvedeno investicijo financirajo sami, Petrol pa kot pogodbeni partner jamči prihranek.
Povračilo investicije
Ob odločitvi za celovito sanacijo je potrebno upoštevati, da nekateri posegi v stavbo sicer predstavljajo investicijo (menjava strehe, talnih oblog …), a večinoma ne prinesejo neposrednega učinka na zmanjšanje rabe energije. Tovrstni posegi bodisi izboljšujejo videz, bodisi statiko objekta, niso pa ekonomsko upravičeni in zato jih mora investitor povrniti sam.
Potek celovite energetske prenove
Celovita energetska prenova, ki se zaključi z upravljanjem objekta, se začne z dvema korakoma:
Načrtovanje:
- ogled in seznanitev z objektom,
- optimizacija investicije,
- izdelava tehnične dokumentacije (projektiranje).
- izvedeni ukrepi za znižanje rabe energije, povečanje udobja, odpravo izgub vode,
- optimizacija sistemov,
- vgradnja novih naprav,
- financiranje ukrepov.
- celovito energetsko upravljanje,
- stalen nadzor in optimalno vodenje,
- vzdrževanje, servisiranje,
- hitra odprava motenj,
- zagotavljanje pogodbeno dogovorjenih ciljev.
Energetsko upravljanje objekta po zaključeni celoviti energetski prenovi
- uporabniki objekta ob enakem ali boljšem udobju pravilno uporabljajo nove naprave oziroma sisteme, kar vključuje:
- uvedbo ustreznih urnikov ogrevanja,
- prilagodljivost jakosti razsvetljave načinu uporabe,
- ustrezno nastavitev temperatur in kakovosti zraka v prostorih,
- so novi sistemi oziroma naprave pravilno vzdrževane.
V primerih energetskega pogodbeništva v pogodbeni dobi (ki traja tudi do 15 let) za ta dela poskrbi izvajalec, ki tudi jamči, da so prihranki v resnici doseženi. Med najpogostejše modele izvajanja energetskih projektov sodijo: pogodbena oskrba z energijo – ESC, pogodbeno zagotavljanje prihrankov energije – EPC in pogodbeno zagotavljanje prihrankov vode – WPC.
Pozitivni učinki na okolje
V Petrolu investiramo v projekte energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije v regijah in občinah, saj se zavedamo vpliva energetske učinkovitosti, tako na konkurenčnost kot tudi na varnost oskrbe z energijo, in izpolnjevanje zavez glede podnebnih sprememb. V zadnjih letih smo celovito energetsko sanirali nekaj manj kot 100 objektov v javnem sektorju, različnih namembnosti: šole, vrtci, športne dvorane, kulturne ustanove … Naši objekti so ekonomsko učinkoviti, zmanjšujejo rabo energije in naravnih virov, s tem pa tudi vplive na okolje.