Znanje in podpora

11 nasvetov za varčevanje z električno energijo

Varčevanje z električno energijo je vse pogostejša tema med mladimi in starimi. Računi se ne plačajo sami, zato je koristen vsak način prihranka električne energije, ki ga lahko vključite v vašo dnevno rutino. Pri varčevanju z denarjem in energijo velja popolnoma enako, zato smo se odločili, da vam razkrijemo 11 nasvetov za varčevanje z elektriko v gospodinjstvu.

1. Redno ugašajte naprave, ki trenutno niso v uporabi

Se vam pogosto dogaja, da zaključite delo na računalniku, nato pa se zamotite z drugimi opravili, ne da bi ga pred tem ugasnili? Niste edini. Vendar pa se v tem času troši dragocena električna energija. S tem ne samo, da gre v nič, tudi življenjska doba naprave se zaradi dodatne obremenitve krajša.

Ali ste vedeli, da številne naprave porabljajo elektriko, tudi ko jih ne uporabljate? Gre za t. i. elektronske vampirje – televizorje, računalnike, polnilce in druge naprave, ki ostanejo v stanju pripravljenosti (»standby«) ter še vedno porabljajo energijo, ker so povezane z električnim omrežjem ali internetom. Porabo zmanjšate tako, da jih popolnoma izklopite, iztaknete iz vtičnice ali uporabite razdelilec z gumbom za izklop.

2. Spremenite svoje pralne navade

Včasih smo pogosto prali perilo na 90 °C, misleč, da je tak način pranja perila bolj učinkovit. Izkazalo se je, da temu ni tako, zato lahko brez skrbi perete tudi na nižji temperaturi. Dodaten namig: za varčevanje z energijo perite več kosov oblačil hkrati in ne posamično.

3. Zamenjajte zastarele električne naprave

Tehnologija venomer napreduje, kar se pozna pri "požrešnosti" električnih naprav. Praviloma velja, da so starejše naprave bolj potratne kot novejše (npr. katodni televizorji, sesalniki prejšnje generacije, itd.). V začetku je to sicer strošek, vendar se vam bo investicija čez čas povrnila. 

Skupina gospodinjskih aparatov, kot so pečica, pralni stroj, hladilnik, televizor, mikrovalovna pečica in mešalnik.

Nimate časa za nakup nove pečice, kuhalnika ali elektronskih naprav? Ponje se odpravite v Petrolovo spletno trgovino eShop!

4. Izklapljajte bojler, ko ga dalj časa ne potrebujete

Če bojlerja nekaj časa ne boste uporabljali, na primer med dopustom ali ob koncu tedna, ko vas ni doma, ga izklopite. Le ne pozabite ga pravočasno spet vklopiti – razen če ste med tistimi, ki uživajo v hladni prhi. Za še bolj učinkovito varčevanje z električno energijo lahko poskrbite z rednim servisiranjem bojlerja. Ni treba posebej izpostavljati, da krajše prhe pomenijo večje prihranke (pa tudi vaša koža ne bo tako na udaru).

5. Pozimi se toplo oblecite

In znižajte stopnjo ogrevanja! To ne pomeni, da morate iti v skrajnost in drgetati v mrazu, a tropske vročine pa tudi ne potrebujete. Oblecite pulover in nekoliko bolj sveža sobna temperatura vas ne bo več motila.

6. Preprečite uhajanje toplote iz stanovanja

Zmanjšana potreba po ogrevanju stanovanja je en najučinkovitejših načinov za varčevanje z energijo. Manj toplote kot vam uhaja iz stanovanja, manj ga bo potrebno ogrevati. Zato preverite, da vaša okna dobro tesnijo in jih po potrebi zamenjajte z novimi.

7. Namestite varčne sijalke

Obstajajo varčne sijalke, ki vam omogočajo znatne prihranke pri varčevanju z elektriko. Pomaga tudi, če jih redno ugašate, ko jih ne potrebujete.

8. Kuhajte z manjšo količino vode

V kolikor to ni nujno potrebno, se izogibajte kuhanju z zvrhano posodo vode. Na tak način se bo voda hitreje segrela, kosilo bo prej gotovo, vi pa boste privarčevali z dragoceno energijo. Pri tem ne pozabite uporabiti pokrovke, saj tako toplota ostane v posodi, voda hitreje zavre in poraba energije je manjša.

9. Uporabljajte moderni kuhalnik

Starejši kuhalniki so znani po tem, da niso nič kaj energetsko varčni. K sreči se jim lahko elegantno izognete in začnete uporabljati moderne kuhalnike, ki delo opravijo hitreje, pri tem pa porabijo občutno manj energije.

10. Naprave za hlajenje in zamrzovanje postavite stran od virov toplote

Z drugimi besedami, poskrbite, da se hladilnik, zamrzovalna skrinja in ostale tovrstne naprave ne bodo nahajale v bližini: 

  • štedilnika,
  • radiatorja,
  • sončne svetlobe,
  • drugih naprav.

Zagotoviti morate kroženje zraka, kar pomeni, da - v kolikor je to možno - naprave za hlajenje ne potisnete čisto do stene.

11. Izkoristite manj obremenjene ure in razporedite porabo

Novi sistem omrežnine, ki velja od leta 2024, vas spodbuja k pametnejšemu razporejanju porabe: pomembno je, kdaj in koliko gospodinjskih aparatov vklopimo sočasno.

Kdaj se torej najbolj splača vklopiti pralni stroj? Še vedno po deseti zvečer, le da se tarife razlikujejo glede na dan v tednu in letni čas. V času zimske sezone se posebej izogibajte uporabi večjih naprav med delovnimi dnevi, ko hodimo v službo in se vračamo iz nje. Omrežje je namreč v tem času zelo obremenjeno.

Pomembno je tudi, da večje porabnike vklapljate enega za drugim, ne hkrati. Tako boste lažje ostali znotraj dogovorjene obračunske moči in prihranili pri stroških. 

* * *

Klepet

Pomoč in svetovanje

Klepet s svetovalcem

Pomoč in svetovanje

Zavedamo se, da je hiter in neposreden dostop do želenih informacij ključnega pomena. Prijazni in strokovno podkovani operaterji vam bodo z veseljem pomagali.

Klic

Brezplačna telefonska številka:

080 22 66

eShop brezplačna telefonska številka:

080 22 13

Klici iz tujine:

+386 14 71 45 90

Klici za pravne osebe:

+386 1 58 63 535

Energetske rešitve:
080 22 34

Elektronska pošta

Splošne informacije in podpora:

podpora.strankam@petrol.si

Spletna trgovina eShop:

eshop@petrol.si

Za podjetja:

poslovne.resitve@petrol.si

Energetske rešitve:
energetski.center@petrol.si

Facebook sporočilo
Povej Petrolu

Pošljite sporočilo preko našega orodja Povej Petrolu.