Splošni pogoji uporabe mobilne aplikacije PETROL GO

1. Uvodna določila

S splošnimi pogoji uporabe mobilne aplikacije PETROL GO (v nadaljevanju: splošni pogoji), PETROL, Slovenska energetska družba, d.d., Ljubljana, Dunajska cesta 50, 1000 Ljubljana, matična št.: 5025796000, ID. št. za DDV: SI80267432, vpisana pri Okrožnem sodišču v Ljubljani, z osnovnim kapitalom 52.240.977,04 evrov (v nadaljevanju: PETROL) določa obveznosti, pravice in pogoje za uporabo mobilne aplikacije PETROL GO (v nadaljevanju: mobilna aplikacija). PETROL d.d., Ljubljana ima v izvajanje storitve pravico vključiti tudi druge družbe skupine Petrol.

Ti splošni pogoji veljajo za vse nadgradnje in/ali nove verzije in/ali kakršnekoli druge spremembe dane mobilne aplikacije.

V primeru, da želi uporabnik mobilne aplikacije pri uporabi mobilne aplikacije uporabljati fizično ali virtualno Petrol klub kartico zvestobe, fizično Petrol klub plačilno kartico zvestobe (v nadaljevanju skupaj tudi: Petrol klub kartice), srebrno ali sivo poslovno kartico (v nadaljevanju: Petrolova poslovna plačilna kartica) mora biti imetnik ene ali druge Petrol klub kartice ali imetnik oz. uporabnik Petrolove poslovne plačilne kartice. Pogoji, ki zadevajo uporabo Petrol klub plačilne kartice zvestobe, Petrol klub kartice zvestobe ali Petrolove poslovne plačilne kartice, urejajo pripadajoča Splošna pravila uporabe Petrol klub kartic. Splošna pravila uporabe Petrol klub kartice zvestobe, Splošna pravila uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe in Splošna pravila uporabe Petrolovih poslovnih plačilnih kartic so dostopna na spletni strani www.petrol.si in tvorijo vsebinsko celoto s temi splošnimi pogoji, ti splošni pogoji pa splošna pravila Petrol klub kartic dopolnjujejo.

Ti splošni pogoji uporabe mobilne aplikacije PETROL GO so objavljeni na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr.

2. Definicije

Izrazi, uporabljeni v teh splošnih pogojih, imajo naslednji pomen:

Potrošnik ali uporabnik potrošnik je skladno z veljavno zakonodajo, ki ureja varstvo potrošnikov, fizična oseba, ki pridobiva ali uporablja blago, storitve in digitalno vsebino za namene zunaj njegove poklicne ali pridobitne dejavnosti.

Pametni telefon ali tablični računalnik za potrebe teh splošnih pogojev pomeni napravo, ki omogoča nameščanje in delovanje naprednih aplikacij, ki jih sicer običajni telefoni ne podpirajo. Pametni telefoni ali tablični računalniki omogočajo naprednejše možnosti dostopa do interneta, večopravilnost, povezljivost in imajo možnost uporabe naprednih funkcij.

Mobilna aplikacija omogoča uporabnikom izvedbo plačila blaga, storitev in digitalnih vsebin na prodajnih mestih PETROL ali nakup določenega blaga, storitev in digitalnih vsebin iz ponudbe PETROLA na daljavo. Nabor blaga, storitev in digitalnih vsebin, ki jih je mogoče plačati oz. kupiti s pomočjo uporabe mobilne aplikacije, je razviden v mobilni aplikaciji. Ponudnik in imetnik pravic na mobilni aplikaciji je PETROL.

Portal MOJ PETROL je spletni portal, ki uporabnikom omogoča pregled finančnega in kartičnega poslovanja ter drugih ugodnosti pri PETROLU. Splošni pogoji uporabe portala in mobilne aplikacije MOJ PETROL, ki urejajo uporabo Moj Petrol uporabniškega računa, so dostopni na spletni strani: www.petrol.si (velja samo za uporabnike v Sloveniji).

Povezovanje poslovanja je postopek povezovanja uporabniškega računa s podatki kupca.

Član Petrol kluba je fizična oseba, ki je imetnik veljavne Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice zvestobe in ki ima s tem možnost zbiranja in unovčitve Zlatih točk ter pridobivanja drugih ugodnosti ter nalaganja in pridobivanja dobroimetja na svoj Petrol klub račun skladno s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartic.

Morebitna sprememba imena (znamke) mBills ne vpliva na veljavnost teh splošnih pogojev, sklicevanje v teh splošnih pogojih na mBills pa se smiselno uporablja za aplikacija z morebitnim novim imenom, ki bi nadomestila mBills (velja samo za uporabnike v Sloveniji).

Naroči in prevzemi je funkcionalnost v mobilni aplikaciji, v kateri je prikazan nabor izdelkov, ki so na zalogi na izbranih prodajnih mestih PETROLA ter so na voljo za vnaprejšnje naročilo z mobilno aplikacijo ter hiter prevzem na izbranem prodajnem mestu Petrola. Med kategorijami izdelkov je na voljo tudi sveže pripravljena hrana FRESH.

FRESH pomeni sveže pripravljeno hrano in pijačo, ki je v mobilni aplikaciji prikazana v rubriki Naroči in prevzemi.

3. Tehnične zahteve

Prenos mobilne aplikacije

Uporabnik lahko mobilno aplikacijo glede na obstoječi pametni telefon ali tablični računalnik in glede na razpoložljivost prenese preko spletnih ali mobilnih trgovin za mobilne aplikacije, in sicer vedno na način in pod pogoji, ki so določeni za izbrane spletne mobilne trgovine:

  • Apple iOS: App Store in
  • Google Android: Google Play Store.

Uporaba mobilne aplikacije je za uporabnika brezplačna, pri čemer je dolžan uporabnik plačati prenos podatkov, ki mu ga izbrani operater zaračuna po veljavnem ceniku. Prenos in uporaba aplikacij sta ob ustreznem omrežju možna tudi v tujini (roaming), vendar se ob prenosu in uporabi obračunava prenos podatkov v tujini, in sicer po veljavnem ceniku izbranega operaterja za prenos podatkov v tujini.

Za prenos in uporabo mobilne aplikacije PETROL priporoča uporabo 5G ali LTE omrežja ali fiksnega elektronskega komunikacijskega omrežja. V 3G in 2.75G (Edge) je prenos in uporaba aplikacije mogoča, vendar se mobilna aplikacija prenaša dlje časa oz. deluje počasneje.

Mobilna aplikacija deluje na operacijskih sistemihiOS (Apple) ali Android (Google). Mobilna aplikacija deluje le na Huawei napravah, ki še podpirajo Google storitve. Zaradi tehničnih omejitev starejših verzij operacijskih sistemov določene aplikacije niso na voljo, funkcionalnosti ne delujejo pravilno ali pa prikaz funkcionalnosti ni mogoč. PETROL si pridržuje pravico, da ne zagotavlja popolne združljivosti aplikacije z vsemi različicami operacijskih sistemov. Kljub prizadevanjem za združljivost s širokim naborom operacijskih sistemov, uporabniki lahko naletijo na težave, če uporabljajo različice, ki so starejše od dveh (2) glavnih različic nazaj od najnovejše različice.

4. Registracija, prijava in preklic

Z registracijo in prijavo v mobilno aplikacijo lahko uporabnik dostopa do funkcionalnosti mobilne aplikacije, kot je natančneje opredeljeno v poglavju “6. Uporaba mobilne aplikacije” teh splošnih pogojev. Za prijavo v mobilno aplikacijo uporabnik potrebuje uporabniški račun, ki ga ustvari v postopku registracije, in sicer z vnosom tam zahtevanih osnovnih podatkov (e-naslov, država, geslo).

Prijavljeni uporabnik lahko v mobilni aplikaciji ustvari novo Petrol klub kartico zvestobe in si tako omogoči dodatne funkcionalnosti, ki so na voljo le imetnikom Petrol klub kartic. Za kreiranje Petrol klub kartice zvestobe mora uporabnik posredovati naslednje podatke: ime, priimek, državo, naslov, datum rojstva, mobilni telefon in spol. Sledi preverjanje veljavnosti vpisane telefonske številke. Za uspešno kreiranje nove Petrol klub kartice zvestobe se zahteva tudi strinjanje s Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr.

Če je uporabnik že imetnik Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice zvestobe, ju lahko poveže z uporabniškim računom.

Ob povezavi svoje Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice zvestobe z uporabniškim računom mobilne aplikacije, uporabnik dobi vpogled v informacije, ki so zapisane na njegovi Petrol klub kartici zvestobe ali Petrol klub plačilni kartici zvestobe (število zbranih Zlatih točk, pridobljenih ugodnostih, naloženem dobroimetju, limitu, itd.). Za povezovanje obstoječe Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice z uporabniškim računom, uporabnik v ustrezen zavihek v mobilni aplikaciji vpiše naslednje podatke: ime, priimek, državo in naslov. Če se vpisani podatki ujemajo s podatki, ki jih PETROL že ima o lastniku kartice, sledi še korak za vpis številke kartice ali skeniranje kode kartice, kar v mobilno aplikacijo poveže obstoječo Petrol klub kartico zvestobe ali Petrol klub plačilno kartica zvestobe.

4.1 Preklic registracije ali odtujitev telefona/računalnika

V primeru, da ob izbrisu uporabniškega računa na Petrol klub računu ostane neizkoriščeno dobroimetje, lahko uporabnik še nadalje uporablja fizično Petrol klub plačilno kartico zvestobe ali fizično Petrol klub kartico zvestobe ter z njima nadalje koristi neizkoriščeno dobroimetje v skladu s Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe ali Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe.

Glede na navedeno PETROL uporabnikom priporoča, da pred prenehanjem veljave fizične ali virtualne Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice zvestobe, izkoristijo vse neizkoriščeno dobroimetje.

Če uporabniku preneha veljati fizična ali virtualna Petrol klub kartica zvestobe ali Petrol klub plačilna kartica zvestobe, ki jo je uporabnik povezal z mobilno aplikacijo, uporabnik mobilne aplikacije z dodatnimi funkcionalnostmi, opredeljenimi v teh splošnih pogojih, ki se nanašajo na Petrol klub kartice, ne bo mogel več uporabljati. V tem primeru bo uporabnik lahko uporabljal mobilno aplikacijo brez ugodnosti in dodatnih funkcionalnosti, ki se nanašajo na Petrol klub kartice.

5. Splošno o plačilnih sredstvih in plačevanju

Uporabnika zavezujejo splošni pogoji, ki so veljavni v trenutku potrditve nakupa/oddaje naročila. Cene energentov, blaga, storitev in digitalnih vsebin so razvidne na prodajnih mestih PETROL in v mobilni aplikaciji. Cene so navedene v valuti, ki velja v državi, kjer se uporabnik nahaja in kjer je uporaba mobilne aplikacije na voljo ter že vsebujejo davek na dodano vrednost, razen če je izrecno napisano drugače. Uporabnik po potrditvi nakupa ne more več

odstopiti od nakupa, če ni za posamezno vrsto blaga, storitev in digitalnih vsebin v teh splošnih pogojih določeno drugače.

Ob nakupu blaga, storitev in digitalnih vsebin z mobilno aplikacijo veljajo cene v trenutku oddaje naročila oz. veljajo tiste cene, ki so bile veljavne v času, ko je naročilo prejel informacijski sistem PETROLA. PETROL si pridržuje pravico do dnevnih oz. med dnevnih sprememb cen blaga, storitev in digitalnih vsebin brez predhodnega obvestila uporabnikov.

Če PETROL molče ali izrecno pogojuje nakup blaga, opravljanje storitve ali dobavo digitalne vsebine z delnim ali celotnim predplačilom in dobavi blago, opravi storitev ali dobavi digitalno vsebino po prejemu predplačila, mora ob dobavi blaga, izvedbi storitve ali dobavi digitalne vsebine obračunati in plačati potrošniku obresti od plačanega predplačila po obrestni meri naslednje referenčne banke: NOVA LJUBLJANSKA BANKA d. d., Ljubljana (referenčna banka za Slovenijo). Ne glede na navedeno, PETROL potrošniku ni dolžan plačati obresti za prejeto predplačilo, če je predplačilo plačano v manj kot treh delovnih dneh pred dnem, ko se opravi dobava, začne z opravljanjem storitve ali dobavo digitalne vsebine. Šteje se, da je PETROL izpolnil obveznost plačila obresti za prejeto predplačilo, če zniža redno ceno blaga ali storitve ali digitalne vsebine in je to znižanje višje ali enako kot znesek obračunanih obresti.

PETROL mora za dobavo blaga ali storitev izdati račun in ga izročiti uporabniku.

PETROL izda račun po prejemu kupnine. V primeru plačila vnaprej, se uporabniku kreira račun v PDF obliki znotraj mobilne aplikacije.

Vklopi razum, zahtevaj račun!

5.1 Postopek plačila s podprtim plačilnim sredstvom

V postopku nakupa z mobilno aplikacijo, se uporabniku kot plačilno sredstvo ponudi tisto plačilno sredstvo, ki ga je uporabnik določil kot privzeto. Na tem mestu lahko uporabnik privzeto plačilno sredstvo tudi zamenja s katerimkoli drugim plačilnim sredstvom, ki ga ima v mobilni aplikaciji na izbiro. Uporabnik lahko v mobilni aplikaciji dodaja/odstranjuje plačilna sredstva na način, ki je opredeljen v točki 5.2 teh splošnih pogojev.

Uporabnik izvede nakup tako, da izbere plačilno sredstvo in s pritiskom na gumb POTRDI PLAČILNO SREDSTVO, potrdi naročilo blaga, storitev in digitalnih vsebin z obveznostjo plačila, s čimer se šteje prodajna pogodba med PETROLOM in uporabnikom za sklenjeno. V fazi POTRDITVE naročila lahko uporabnik prekine postopek nakupa in sklenitve pogodbe tako, da ne potrdi plačila.

Uporabnik po potrditvi nakupa ne more več odstopiti od nakupa, če ni za posamezno vrsto blaga, storitev in digitalnih vsebin v teh splošnih pogojih določeno drugače.

Omejitev zneska enkratnega nakupa oz. plačila je vezana na odobren limit, kot ga je določil izdajatelj plačilnega sredstva v dogovoru z uporabnikom. V primeru, da je stanje limita izbranega plačilnega sredstva preseženo, plačilo z mobilno aplikacijo ni mogoče.

Uporabnika zavezuje vsakokratna veljavna različica teh splošnih pogojev, veljavnih v trenutku potrditve nakupa/oddaje naročila z uporabo mobilne aplikacije.

5.2 Postopek dodajanja in brisanja podprtih plačilnih sredstev

Plačilne ali kreditne kartice, katerih izdajateljice so banke, v aplikacijo doda na način, da vnese osnovne podatke o plačilni kartici, potrebne za plačilo (kot so številka kartice, ime na kartici, veljavnost kartice, CVV ali CVC število). Za namen preverbe veljavnosti kartice bo PETROL na uporabnikovi plačilni ali kreditni kartici naredil predavtorizacijo. Za dodajanje plačilne ali kreditne kartice bo uporabnik, preusmerjen na varen kanal uporabnikove banke za povezovanje plačilnih kartic (mobilna aplikacija banke za potrjevanje plačil). Zaradi večje varnosti podatkov, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktiviral. V primeru uspešno izvedenega postopka dodajanja kartice se le-ta, s pomočjo tokenizacije na zalednem sistemu plačilnega prehoda, shrani v obliki žetona. Tokenizacija je obvezna, če želi uporabnik blago, storitve in digitalne vsebine v mobilni aplikaciji plačevati s plačilnimi karticami.

Na podlagi žetona, ustvarjenega s tokenizacijo, mobilna aplikacija lahko izvaja kasnejša plačila brez ponovnega vpisa vseh podatkov o plačilnih ali kreditnih karticah s strani uporabnika, in pridobi osnovne, okrnjene podatke o kartici za prikaz podatkov v aplikaciji v namen preglednosti izbire plačilnih sredstev. Tako formiran žeton je zunaj okolja zalednega sistema mobilne aplikacije neuporaben. Vsi podatki o uporabnikovi plačilni ali kreditni kartici in o sami transakciji so varno shranjeni na izbranem sistemu plačilnega prehoda, PETROL pa do navedenih podatkov nima dostopa.

Kadar uporabnik v mobilno aplikacijo vnese podatke o plačilni kartici, ki so navedeni v točki 5.3.4 teh splošnih pogojev, skrb za varovanje podatkov (številka plačilne kartice, varnostna koda, datum veljavnosti, itd.) prevzame plačilni prehod, saj za to poskrbi tehnologija Drop-in Payment UI oz. Hosted fields, ki vse te podatke varno prenese preko iframe sistema.

Pri dodajanju kreditnih in plačilnih kartic, za plačilno sredstvo v mobilni aplikaciji, se vsi koraki izvedejo na strani plačilnega prehoda, kar pomeni, da PETROL nima nikakršnega stika s podatki o kreditni kartici in transakciji, povezani s tem. Nadaljnje plačevanje s kreditno kartico se izvede po sistemu tokenizacije, kot obrazloženo zgoraj, skladno s temi splošnimi pogoji.

Tudi za plačila z mBills mobilno denarnico se izvede postopek povezovanja aplikacije in mobilne denarnice s pomočjo tokenizacije. Izbris povezave z mobilno denarnico mBills uporabnik ureja v mobilni aplikaciji mBills.

Tokenizacija ima lahko za posledico, odvisno od uporabnikovega dogovora z izdajateljem plačilnega sredstva, da pri uporabi tokeniziranega plačilnega sredstva, v nekaterih primerih ne bo potrebno potrditi plačila oz. vnos varnostnega gesla, zaradi česar PETROL priporoča, da uporabniki poskrbijo za ustrezno zaščito telefonov in tabličnih računalnikov, na katerih imajo nameščeno mobilno aplikacijo. V profilu lahko uporabnik ureja in dodaja Petrol poslovne plačilne kartice, kot so navedene v točki 5.3.2 in sicer na način, da vnese osnovne podatke o poslovni plačilni kartici, potrebne za plačilo (številka kartice, veljavnost kartice, ime in priimek imetnika kartice (tip I in J) ali davčno številko podjetja (tip P, R, A, V, D in O) ter PIN kartice).

Za uspešno dodajanje Petrol poslovnih plačilnih kartic tipa P, R, A, V, D in O je potrebna predhodna avtorizacija s strani skrbnika kartic na strani podjetja, kjer je imetnik kartice zaposlen. Avtorizacije Petrol poslovnih plačilnih kartic tipa P, R, A, V, D in O se urejajo na B2B portalu v aplikaciji »Poslovna kartica«, v zavihku Avtorizacije PETROL GO. Skrbnik na to mesto vnese e-naslov (uporabniško ime), ki ga zaposleni uporablja za prijavo v aplikacijo PETROL GO. Na ta način skrbnik avtorizira uporabo Petrol poslovne plačilne kartice v aplikaciji PETROL GO za posameznega zaposlenega.

Uporabnik lahko v aplikacijo shranjene plačilne kartice kadarkoli izbriše. To možnost ima na voljo na seznamu plačilnih sredstev, z izbiro nastavitev shranjene kartice se prikaže možnost »Odstrani kartico«.

5.3 Podprta plačilna sredstva

V nadaljevanju so opredeljena plačilna sredstva, s katerimi je možno plačevati v mobilni aplikaciji ter njihov opis.

5.3.1. PETROL klub kartice

Z imetništvom Petrol klub kartice zvestobe ali Petrol klub plačilne kartice zvestobe uporabnik postane član Petrol kluba in s tem imetnik Petrol klub računa, ki ga lahko poveže z mobilno aplikacijo. Na ta način pridobi uporabnik možnost, da z uporabo mobilne aplikacije pridobiva ugodnosti, ki so na voljo članom Petrol kluba opredeljenih v Splošnih pravilih uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnih pravilih uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe.

5.3.1.1. Petrol klub kartica zvestobe

Veljavno Petrol klub kartico zvestobe lahko uporabnik izbere za plačilno sredstvo pod pogojem, da ima uporabnik na svoji Petrol klub kartici zvestobe oziroma na z njo povezanem Petrol klub računu naložen ustrezen znesek dobroimetja, ki mora biti za uspešno izvedbo plačila večje ali enako vrednosti naročila blaga, storitev in digitalnih vsebin.

Dobroimetje lahko uporabnik na svojo Petrol klub kartico zvestobe naloži s plačilom na fizičnem prodajnem mestu izdajatelja.

Uporabnik lahko dobroimetje na svojo Petrol klub kartico zvestobe naloži tako, da na vstopni strani mobilne aplikacije na prikazu Petrol klub kartice izbere napis KARTICA, ki mu odpre ekran s prikazom EAN črtne kode njegove Petrol klub kartice zvestobe in z njo povezanega Petrol klub računa. EAN črtno kodo Petrol klub kartice zvestobe uporabnik pokaže prodajalcu na prodajnem mestu PETROLA, ki jo odčita, in uporabniku naloži dobroimetje za prejeti znesek denarja. Maksimalna višina zneska dobroimetja, naloženega na Petrol klub kartico zvestobe, kot tudi vse ostale pravice in obveznosti uporabnika v zvezi z dobroimetjem, so natančneje opredeljene v Splošnih pravilih uporabe Petrol klub kartice zvestobe.

Izplačilo vplačanega oz. naloženega dobroimetja (npr. na tekoči račun, v obliki gotovine ipd.) uporabniku ni mogoče. Koriščenje dobroimetja je mogoče zgolj v okviru nakupa blaga, storitev in digitalnih vsebin na prodajnih mestih PETROL oz. za določeno blago, storitev in digitalnih vsebin iz ponudbe PETROLA z mobilno aplikacijo na daljavo.

5.3.1.2. Petrol klub plačilna kartica zvestobe

Veljavno Petrol klub plačilno kartico zvestobe lahko uporabnik izbere za plačilo pri nakupu blaga, storitev in digitalnih vsebin glede na razpoložljivi limit, določen med uporabnikom in PETROLOM, ki pa mora biti za uspešno izvedbo plačila večje ali enako vrednosti vsakokratnega naročila blaga, storitev in digitalnih vsebin.

Uporabnik lahko nakupe do višine 25,00 EUR (z vključenim DDV) s Petrol klub plačilno kartico zvestobe opravi brez vnosa varnostnega gesla (PIN kode), nad prej navedenim zneskom pa zgolj na osnovi vnosa pravilnega varnostnega gesla (PIN kode). Za plačilo goriva je pravilen vnos varnostnega gesla (PIN kode) obvezen vselej, ne glede na višino zneska nakupa goriva.

Vnos pravilnega varnostnega gesla (PIN kode) lahko nadomesti identifikacija z metodami biometrije, pri čemer Petrol ravna v skladu s pravili varstva osebnih podatkov.

Če uporabnik za nakup blaga, storitev in digitalnih vsebin uporabi dobroimetje, ki je naloženo na Petrol klub račun, povezan z njegovo Petrol klub plačilno kartico zvestobe in mobilno aplikacijo, veljajo glede nalaganja dobroimetja, njegove uporabe ter s tem povezanih omejitev določbe 5.3.1.1 točke teh splošnih pogojev ter relevantne določbe Splošnih pravil uporabe Petrol klub kartice zvestobe.

5.3.1.3. Nakup blaga, storitev in digitalnih vsebin neposredno na blagajni prodajnega mesta z EAN kodo

Uporabnik, ki ima z mobilno aplikacijo povezano Petrol klub plačilno kartico zvestobe ali Petrol klub kartico zvestobe, lahko opravi nakup kateregakoli blaga, storitev in digitalnih vsebin na blagajni prodajnih mest PETROL po naslednjem postopku:

Uporabnik na vstopni strani mobilne aplikacije na prikazu Petrol klub kartice izbere napis KARTICA Na vrhu zaslona se mu nato znotraj mobilne aplikacije prikaže EAN koda, ki jo uporabnik pokaže prodajnemu osebju na prodajnem mestu PETROL. Prodajno osebje z napravo odčita EAN kodo. Po odčitku EAN kode Petrol klub kartice zvestobe, uporabnik s strani prodajnega osebja prejme račun v tiskani obliki. Po odčitku EAN kode Petrol klub plačilne kartice zvestobe, uporabnik v POS terminal vnese varnostno geslo (PIN kodo), z vnosom katere potrdi nakup. Uporabnik nato s strani prodajnega osebja pridobi račun v tiskani obliki.

5.3.2. Petrol poslovne plačilne kartice

Uporabnik, ki ima v mobilno aplikacijo dodano Petrol poslovno plačilno kartico, lahko opravi nakup blaga, storitev in digitalnih vsebin, kot je določeno s Splošnimi pravili uporabe Petrolovih poslovnih plačilnih kartic, ki so dostopna na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr. Za plačila s Petrol poslovno plačilno kartico uporabnik ne prejme ugodnosti, ki pripadajo fizičnim uporabnikom kot imetnikom Petrol klub kartic.

Uporabnik, ki aplikacijo uporablja tako za zasebne, kot za poslovne namene, mora biti pozoren, da pred potrditvijo nakupa izbere in potrdi plačilo s pravilnim plačilnim sredstvom, saj naknadne spremembe plačilnega sredstva po izvedbi plačila niso mogoče.

5.3.2.1. Plačilo s Petrol srebrnimi poslovnimi plačilnimi karticami (tip I, J, P in R)

Veljavno Petrol srebrno poslovno plačilno kartico lahko uporabnik izbere za plačilo pri nakupu blaga, storitev in digitalnih vsebin glede na razpoložljivi limit, določen med uporabnikom in PETROLOM, ki pa mora biti za uspešno izvedbo plačila večje ali enako vrednosti vsakokratnega naročila blaga, storitev in digitalnih vsebin.

Uporabnik lahko nakupe do višine 25,00 EUR (z vključenim DDV) s Petrol klub plačilno kartico zvestobe opravi brez vnosa varnostnega gesla (PIN kode), nad prej navedenim zneskom pa zgolj na osnovi vnosa pravilnega varnostnega gesla (PIN kode). Za plačilo goriva je pravilen vnos varnostnega gesla (PIN kode) obvezen vselej, ne glede na višino zneska nakupa goriva.

Vnos pravilnega varnostnega gesla (PIN kode) lahko nadomesti identifikacija z metodami biometrije, pri čemer Petrol ravna v skladu s pravili varstva osebnih podatkov.

5.3.2.2. Plačilo s Petrol sivimi poslovnimi plačilnimi karticami (tip A, V, D ali O)

Veljavno Petrol sivo poslovno plačilno kartico lahko uporabnik izbere za plačilo pri nakupu blaga, storitev in digitalnih vsebin glede na razpoložljivi limit določen med uporabnikom in PETROLOM, ki pa mora biti za uspešno izvedbo plačila večje ali enako vrednosti vsakokratnega naročila blaga, storitev in digitalnih vsebin.

Uporabnik lahko Petrol sivo poslovno plačilno kartico uporablja le za plačilo goriva, kjer je pravilen vnos varnostnega gesla (PIN kode) obvezen vselej, ne glede na višino zneska nakupa goriva.

Vnos pravilnega varnostnega gesla (PIN kode) lahko nadomesti identifikacija z metodami biometrije, pri čemer Petrol ravna v skladu s pravili varstva osebnih podatkov.

5.3.3. mBills

Elektronski denar, shranjen v mobilni denarnici mBills, lahko uporabnik izbere za plačilo blaga, storitev in digitalnih vsebin v mobilni aplikaciji, ki pa mora biti za uspešno izvedbo plačila večje ali enako vrednosti naročila blaga, storitev in digitalnih vsebin. Za uspešno plačilo, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktiviral.

5.3.4. Ostala plačilna sredstva oz. kartice

V mobilno aplikacijo je možno dodati naslednje plačilne kartice kot plačilno sredstvo:

  • Mastercard,
  • Mastercard Debit,
  • VISA,
  • VISA Debit,
  • VISA Electron, – ter morebitne druge kartice, razvidne v mobilni aplikaciji ter na www.petrol.si.

Plačilna kartica mora imeti omogočeno spletno nakupovanje, ta funkcionalnost pa je odvisna od dogovora med izdajateljem plačilne kartice in uporabnikom. Limiti, način uporabe in plačila s plačilno kartico so izključno predmet dogovora med izdajateljem kartice in uporabnikom.

5.4 Varnost nakupa s plačilno kartico

PETROL zagotavlja vse potrebne tehnološke in organizacijske rešitve za popolno varnost nakupa. Prenos osebnih in ostalih transakcijskih podatkov na spletni strani se izvaja v varnem načinu s pomočjo protokola SSL (Secure Sockets Layer). Podatki se kodirajo in se na PETROLOV strežnik prenašajo v zaščiteni obliki. Sistem tako preprečuje, da bi kdo prestregel osebne in druge transakcijske podatke uporabnika, ki jih ta pošilja v spletno trgovino/mobilno aplikacijo. Za varne avtorizacije in transakcije s plačilnimi in kreditnimi karticami ter storitev posredovanja izvaja izbran ponudnik plačilnih storitev, ki v skladu s svojimi pogoji poslovanja in 3D secure 2.0 protokolom oziroma drugim načinom močne avtentikacije strank, ki ga določi izdajatelj plačilnega sredstva, izjema so Petrol klub plačilne kartice zvestobe in Petrol poslovne plačilne kartice, kjer varnost avtorizacije in transakcije ter storitev posredovanja izvaja PETROL. Avtorizacije kartic se opravljajo v realnem času s takojšnjim preverjanjem podatkov v bančnem sistemu. Varnost nakupa je zagotovljena ob upoštevanju vseh veljavnih zakonskih obveznosti in priporočil slovenske ter mednarodne zveze potrošnikov.

5.5 Obveznosti PETROLA v primeru pogojevanja nakupa preko mobilne aplikacije s predplačilom

Če PETROL molče ali izrecno pogojuje nakup blaga, opravljanje storitve ali dobavo digitalne vsebine z delnim ali celotnim predplačilom in dobavi blago, opravi storitev ali dobavi digitalno vsebino po prejemu predplačila, mora ob dobavi blaga, izvedbi storitve ali dobavi digitalne vsebine obračunati in plačati potrošniku obresti od plačanega predplačila po obrestni meri naslednje referenčne banke: NOVA LJUBLJANSKA BANKA d.d., Ljubljana (referenčna banka za Slovenijo). Ne glede na navedeno, PETROL potrošniku ni dolžan plačati obresti za prejeto predplačilo, če je predplačilo plačano v manj kot treh delovnih dneh pred dnem, ko se opravi dobava, začne z opravljanjem storitve ali dobavo digitalne vsebine. Šteje se, da je PETROL izpolnil obveznost plačila obresti za prejeto predplačilo, če zniža redno ceno blaga ali storitve ali digitalne vsebine in je to znižanje višje ali enako kot znesek obračunanih obresti.

6. Uporaba mobilne aplikacije
6.1 Neregistriran ali neprijavljen uporabnik

Neregistriran ali neprijavljen uporabnik mobilne aplikacije ne more uporabljati, saj je za uporabo mobilne aplikacije zahtevana registracija ali prijava z obstoječim Moj Petrol računom. Lahko pa le ta prijavi napako v delovanju mobilne aplikacije.

6.2 Registriran in prijavljen uporabnik

Registriran in prijavljen uporabnik ima na voljo naslednje (omejene) funkcionalnosti mobilne aplikacije:

  • možnost urejanja uporabniškega računa, podatkov, gesla, soglasij ter oddaje zahteve za izbris uporabniškega računa ter pripadajočih osebnih podatkov;
  • možnost povezovanja obstoječe Petrol klub kartice zvestobe, Petrol klub plačilne kartice zvestobe;
  • možnost včlanitve v Petrol klub in kreiranje nove Petrol klub kartice zvestobe;
  • možnost dodajanja plačilnega sredstva (Visa, Mastercard, Petrol poslovne plačilne kartice ipd.);
  • vpogled v zgodovino opravljenih plačil za pretekli 2 leti;možnost vklopa davčnega računa;
  • možnost nastavitev aplikacije;
  • Navodila za uporabo mobilne aplikacije;
  • možnost delitve povezave za namestitev mobilne aplikacije PETROL GO;
  • vpogled v splošne pogoje aplikacije;
  • možnost prikaza prodajnih mest PETROL na zemljevidu in podrobnosti o le-teh (odpiralni časi, kontaktni podatki, cene goriv, možnost navigacije);
  • možnost pregleda izdelkov v rubriki Naroči in prevzemi, Nakupuj na spletu, Koncerti in dogodki, …;
  • Možnost ogleda digitalnega Petrol klub kataloga,
  • možnost prijave napak v delovanju mobilne aplikacije;
  • možnost plačil z mobilno aplikacijo.
6.3 Prijavljen uporabnik, ki je tudi član Petrol kluba in ima z mobilno aplikacijo povezano Petrol klub kartico zvestobe ali Petrol klub plačilno kartico zvestobe

Kot član Petrol kluba, ki je v mobilno aplikacijo povezal svojo obstoječo Petrol klub kartico ali Petrol klub plačilno kartico zvestobe oz. v mobilni aplikaciji ustvaril novo Petrol klub kartico, ima uporabnik poleg funkcionalnosti, ki so navedene zgoraj v točki 6.2, na voljo tudi naslednje funkcionalnosti mobilne aplikacije, ki omogočajo:

  • pregled ugodnosti, ki so naložene na njegovem Petrol klub računu;
  • prikaz števila Zlatih točk, ki so zbrane na njegovem Petrol klub računu;
  • prikaz črtne kode njegove Petrol klub kartice;
  • prikaz zneska dobroimetja na njegovem Petrol klub računu;
  • prikaz limita porabe v primeru, da ima Petrol klub plačilno kartico zvestobe;
  • prikaz zbranih ugodnosti, ki jih je prejel ali zbral kot član Petrol kluba;
  • Možnost koriščenja popustov, akcij in ugodnosti, ki veljajo za imetnike posamezne Petrol klub kartice v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe ali aktualnimi akcijami Petrol kluba, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr.
  • prejem Zlatih točk in ostalih ugodnosti ob plačilu z mobilno aplikacijo, do katerih je upravičen kot imetnik posamezne Petrol klub kartice v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe ali aktualnimi akcijami Petrol kluba, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr.
6.4 Nakup in plačilo z mobilno aplikacijo

Uporabnik pred pričetkom uporabe mobilne aplikacije opravi registracijo in prijavo ter v aplikacijo shrani eno izmed plačilnih sredstev, s katerim bo plačeval.

6.4.1. Nakup in plačilo energentov z mobilno aplikacijo (na voljo v Sloveniji in na Hrvaškem)

Uporabnik lahko opravi nakup energentov z mobilno aplikacijo po naslednjem postopku:

  1. Ob prihodu na prodajno mesto PETROL določi svojo točno lokacijo, in sicer tako, dana rdečem ekranu aplikacije pritisne na gumb s QR kodo Skeniraj in plačaj, skenira oznako točilnega mesta na prodajnem mestu PETROL, kjer je nakup z mobilno aplikacijo možen. Določanje in potrjevanje točilnega mesta je možno s skeniranjem kode na točilnem mestu ali ročnim vnosom kode točilnega/prodajnega mesta PETROL v mobilno aplikacijo. Točilna/prodajna mesta z energenti, na katerih je nakup mogoče opraviti s pomočjo mobilne aplikacije, bo PETROL ustrezno označil (npr. s QR kodo, EAN kodo ali drugo enolično identifikacijsko oznako, ki jo je mogoče poslikati z mobilno aplikacijo in/ali ročno vnesti v mobilno aplikacijo).
  2. V naslednji fazi bo uporabnik mobilne aplikacije potrdil ponujeno lokacijo in številko točilnega agregata.
  3. Za tem bo uporabnik izbral način plačila in potrdil uporabo izbranega plačilnega sredstva ali dobroimetja ter vnesel pripadajoče varnostno geslo (PIN kodo) oziroma bo potrdil nakup s pritiskom na gumb POTRDI. Z vnosom in potrditvijo varnostnega gesla (PIN kode) ali s pritiskom na gumb POTRDI z obveznostjo plačila se šteje prodajna pogodba med PETROLOM in uporabnikom za sklenjeno. Pred vnosom varnostnega gesla (PIN kode) ali pritiska na gumb POTRDI lahko uporabnik prekine proces sklepanja pogodbe in/ali spremeni naročilo. Za uspešno plačilo, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktivira.
    V primeru nakupa energentov uporabnik izrecno soglaša, da ima PETROL pravico od faze potrditve plačilnega sredstva do vključno vnosa varnostnega gesla (PIN kode) ali pritiska na gumb POTRDI preveriti uporabnikov osebni limit porabe izbranega plačilnega sredstva in mu pred pričetkom točenja goriva sporočiti ali je limit porabe izbranega plačilnega sredstva presežen.
  4. Po potrditvi plačila, uporabnik telefon pusti v avtu, sledi korak točenja goriva / energenta. V primeru, da je stanje limita porabe izbranega plačilnega sredstva preseženo, uporabnik mobilne aplikacije ne bo mogel uporabiti pri plačevanju energenta v danem trenutku na danem prodajnem mestu PETROL. Omejitev zneska enkratnega nakupa oz. plačila je vezana na odobren limit uporabe posameznega uporabnika, kot ga je določil izdajatelj plačilnega sredstva v dogovoru z uporabnikom.
    V primeru, da limit porabe še ni dosežen, bo lahko uporabnik poravnal znesek s pomočjo mobilne aplikacije zgolj do višine limita porabe izbranega plačilnega sredstva. V tem koraku bo v določenih primerih, odvisno od nastavitev izdajatelja plačilnega sredstva, uporabnik moral transakcijo še dodatno potrditi preko mobilne aplikacije izdajatelja plačilnega sredstva. Če uporabnik ne bo dokončal potrjevanja plačila na zahtevo izdajatelja plačilnega sredstva ali na kartici ne bo zadostne višine sredstev, bo uporabnik pozvan k plačilu energenta na blagajni prodajnega mesta PETROL. 
  5. V naslednji fazi bo uporabnik seznanjen z natočeno in prevzeto količino blaga, tj. izbranega energenta ter s ceno, ki je uporabniku razvidna že pred sklenitvijo pogodbe na samem točilnem mestu oz. agregatu, kot tudi s tem povezano točno višino kupnine. Uporabnik se z danimi informacijami seznani, jih po potrebi potrdi ter po opravljenem nakupu s strani PETROLA prejme račun v elektronski obliki. Račun je viden v profilu mobilne aplikacije “Zgodovina plačil”. Pred odhodom iz prodajnega mesta PETROL, mora uporabnik preveriti uspešnost plačila.
    V primeru, da bi uporabnik iz kateregakoli razloga odpeljal s prodajnega mesta po sklenitvi pogodbe in pred zaključkom procesa nakupa, bo PETROL bremenil uporabnika za neplačani znesek oz. sprožil postopek izvršbe ter druge pravne postopke za zavarovanje svojih pravic in pravnega položaja. Pri energentih lahko PETROL zaradi razlogov požarne varnosti določi tudi količinsko omejitev posameznega nakupa.
6.4.2. Nakup in plačilo kave Na poti (na voljo v Sloveniji in na Hrvaškem)

Uporabnik lahko opravi nakup kave Na poti po naslednjem postopku:

  1. Na rdečem ekranu pritisne na gumb s QR kodo Skeniraj in plačaj.
  2. Skenira QR kodo na desnem robu kavomata ali ročno vnese številko, ki se nahaja pod QR kodo.
  3. V mobilni aplikaciji izbere želeni napitek.
  4. Sledi korak izbire cene napitka oz. koriščenje ugodnosti, ki veljajo za imetnike posamezne Petrol klub kartice v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe ali aktualnimi akcijami Petrol kluba, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si ali www.petrol.hr.
  5. Uporabnik izbere način plačila in potrdi uporabo plačilnega sredstva ali dobroimetja. V tem koraku bo v določenih primerih, odvisno od nastavitev izdajatelja plačilnega sredstva, uporabnik moral transakcijo še dodatno potrditi preko mobilne aplikacije izdajatelja plačilnega sredstva. Za uspešno plačilo, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktivira.
  6. Potrdi točenje napitka s pritiskom na gumb »Natoči« v mobilni aplikaciji z obveznostjo plačila, s čimer se šteje prodajna pogodba med PETROLOM in uporabnikom za sklenjeno. V fazi pred pritiskom na gumb »Natoči« v mobilni aplikaciji ali pa z izbiro napitka na kavomatu lahko uporabnik prekine proces sklepanja pogodbe tako, da ne potrdi plačila ter točenja izbranega napitka.
  7. V naslednji fazi bo uporabnik s strani PETROLA prejel račun v elektronski obliki. Račun je viden v meniju mobilne aplikacije “Zgodovina plačil”.
6.4.3. Nakup in plačilo pranja vozila in dodatkov (na voljo v Sloveniji)

Uporabnik lahko opravi nakup pranja vozila po naslednjem postopku:

  1. Na rdečem ekranu pritisne na gumb s QR kodo Skeniraj in plačaj.
  2. Potrdi svojo lokacijo, ki jo mobilna aplikacija ugotovi s pomočjo vgrajene GPS naprave oz. poslika QR kodo ali pa ročno vnese številko avtopralnice, ki se nahaja pod pripadajočo QR kodo.
  3. Izbere želeno vrsto pranja ter ceno (polno ali s popustom, ki lahko veljajo za imetnike posamezne Petrol klub kartice v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe ali aktualnimi akcijami Petrol kluba, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si).
  4. Petrol lahko v uporabniku ponudi možnost nakupa žetonov za sesanje in morebitne dodatne izdelke v ponudbi.
  5. Uporabnik izbere način plačila in potrdi uporabo izbranega plačilnega sredstva ali dobroimetja ter potrdi nakup s pritiskom na gumb POTRDI z obveznostjo plačila. S pritiskom na gumb POTRDI z obveznostjo plačila se šteje prodajna pogodba med PETROLOM in uporabnikom za sklenjeno. V tem koraku bo v določenih primerih, odvisno od nastavitev izdajatelja plačilnega sredstva, uporabnik moral transakcijo še dodatno potrditi preko spletne strani ali mobilne aplikacije izdajatelja plačilnega sredstva. Za uspešno plačilo, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktivira. Pred pritiskom na gumb POTRDI ter vpisom gesla, lahko uporabnik prekine proces sklepanja pogodbe ali spremeni naročilo.
  6. Mobilna aplikacija generira 6-mestno kodo in jo prikaže na ekranu mobilne aplikacije, skupaj s številom žetonov za sesanje in navedbo dodatkov, če jih je uporabnik kupil.
  7. Pridobljeno kodo in število kupljenih dodatkov uporabnik pokaže upravljavcu avtopralnice.
  8. Uporabnik takoj po potrditvi nakupa enega od izbranih pranj ali dodatkov, s strani PETROLA prejme račun za opravljen nakup v elektronski obliki. Račun je viden v meniju mobilne aplikacije “Zgodovina plačil”.
  9. Kupon za pranje vozila je veljaven 24 ur, šteto od nakupa oziroma izdaje računa.
6.4.4. Nakupuj s PETROL GO

Uporabnik lahko v rubriki »Nakupuj« pregleduje in naroča izdelke iz rubrike »Naroči in prevzemi«, preveri ponudbo za spletne nakupe na Petrol eShopu ali morebitne druge spletne strani, aktualne dogodke in storitve. V primeru spletnih nakupov je uporabnik preusmerjen na spletne strani, ki niso del aplikacije PETROL GO. Na omenjenih spletnih straneh nakupni proces začne in konča, nevezano na aplikacijo PETROL GO.

6.4.5. Nakup hrane in pijače ter drugega blaga in digitalnih vsebin, prikazanih v rubriki »Naroči in prevzemi« (v nadaljevanju “Naroči in prevzemi” - na voljo v Sloveniji in na Hrvaškem)

Uporabnik lahko opravi nakup sveže pripravljene hrane in pijače z oznako FRESH ter Hip Shop izdelkov, prikazanih v mobilni aplikaciji pod rubriko “Naroči in prevzemi”, po naslednjem postopku:

  1. Na rdečem ekranu aplikacije izbere ikono nakupovalnega vozička, preko katerega vstopi v rubriko »Naroči in prevzemi«.
  2. Uporabnik na zemljevidu izbere želeno lokacijo prodajnega mesta, ki je na voljo za »Naroči in prevzemi«, na katerem namerava prevzeti naročene izdelke.
  3. Kadar je GPS lokacija na voljo, se avtomatsko izbere najbližja lokacija prodajnega mesta z možnostjo “Naroči in prevzemi”, ki jo lahko uporabnik ročno spremeni.
  4. V primeru, da uporabnik znotraj rubrike »Naroči in prevzemi«, izbere lokacijo posameznega Dogodka (npr. Stožice, Planica ipd.), se mu prikaže kategorija Dogodki, znotraj katere lahko v mobilni aplikaciji pregleduje nabor izdelkov, ki so na voljo na izbranem Dogodku in, ki jih torej uporabnik lahko doda v košarico. Uporabnik lahko naročene izdelke prevzame le na pooblaščenem prodajnem mestu PETROLA na Dogodku.
  5. Uporabnik v mobilni aplikaciji pregleduje nabor izdelkov in želene izdelke dodaja v košarico, prav tako lahko prilagaja količino oz. mersko enoto izbranih izdelkov. Če je za posamezen izdelek na voljo več cen, bodo te prikazane, vendar pa bo uporabnik lahko izbral le ceno izdelka oz. koriščenje ugodnosti, ki jih lahko izbere, glede odvisno od možnosti, ki veljajo za imetnike posamezne Petrol klub kartice v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe ali aktualnimi akcijami Petrol kluba, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si ali www.petrol.hr.
  6. PETROL pri opisu posameznega izdelka posreduje glavne značilnosti izdelka v obsegu, ki ustreza nosilcu podatkov, ter tudi informacije o morebitnih alergenih, ki so vsebovani v danem izdelku in ostala zakonsko potrebna obvestila.
  7. Uporabnik lahko pri nakupu hrane, ki omogoča variacije in sestavine, z označitvijo/od-značitvijo poda informacijo glede želenih sestavin v hrani/pijači in izbranih dodatkov iz skupine dodatkov, če je pri prikazu posamezne hrane/pijače ponujen izbor.
  8. Za pregled in morebitne popravke izbranih izdelkov uporabnik pritisne na gumb “košarica”. Izbor izdelkov v košarici potrdi s pritiskom na gumb NADALJUJ NA PREVZEM.
  9. Če košarica vsebuje izdelke, za nakup katerih v skladu z veljavno zakonodajo obstajajo starostne omejitve in/ali drugi zakonski pogoji za nakup teh izdelkov, zlasti, če gre za nakup alkoholnih pijač, kot natančneje opredeljeno v točki 6.6 teh splošnih pogojev, bo uporabnik z označitvijo ustreznega potrditvenega polja pred potrditvijo in oddajo naročila v mobilni aplikaciji pozvan k potrditvi, da izpolnjuje starostno omejitev in druge zakonske pogoje za nakup tovrstnih izdelkov, sicer naročila za nakup teh izdelkov ne bo mogel oddati. V primeru, da se v košarici nahajajo izdelki, za katere v skladu z veljavno zakonodajo obstajajo časovne omejitve za njihovo prodajo oz. nakup, bo uporabnik obveščen, kdaj oz. do kdaj lahko v skladu z veljavno zakonodajo prevzame posamezno vrsto izdelkov na izbranem prodajnem mestu oz. do katere ure oz. po kateri uri prevzem teh izdelkov na izbranem prodajnem mestu ne bo več mogoč, kot je to glede alkoholnih pijač natančneje opredeljeno v točki 6.6 teh splošnih pogojev. Naročilo in nakup tovrstnih izdelkov, zlasti alkoholnih pijač, po poteku zakonskih časovnih okvirjev za njihov nakup ni dovoljen, niti ni mogoč njihov prevzem na izbranem prevzemnem mestu Petrol. Določila o rokih veljajo samo za nakupe izdelkov v Sloveniji.
  10. Sledi korak z izbiro načina prevzema, določitev časa in lokacije prevzema ter potrjevanje naročila s pritiskom na gumb ZAKLJUČI NAROČILO in potrditev naročila s pritiskom na gumb POTRDI PLAČILNO SREDSTVO.
  11. S pritiskom na gumb POTRDI PLAČILNO SREDSTVO z obveznostjo plačila se šteje prodajna pogodba med PETROLOM in uporabnikom za sklenjeno. V tem koraku bo v določenih primerih, odvisno od nastavitev izdajatelja plačilnega sredstva, uporabnik moral transakcijo še dodatno potrditi preko spletne strani ali mobilne aplikacije izdajatelja plačilnega sredstva. Pred pritiskom na gumb POTRDI PLAČILNO SREDSTVO lahko uporabnik prekine proces sklepanja pogodbe in/ali spremeni naročilo. Za uspešno plačilo, bo aplikacija izvedla verifikacijo uporabnika na način, da bo potreben vpis gesla, ki ga uporabnik uporablja za prijavo v aplikacijo, le tega pa lahko nadomestijo biometrični podatki, če jih je uporabnik aktivira.
  12. Po sklenitvi pogodbe ni več mogoča sprememba vsebine naročila zaradi že opravljene plačilne transakcije sredstev na vašem izbranem plačilnem sredstvu. Do največ 60 minut pred določenim časom prevzema, lahko uporabnik spremeni čas prevzema izdelkov oz. lahko od naročila izdelkov oziroma pogodbe v celoti odstopi. Spremembo časa prevzema izdelkov ali odstop od naročila oziroma pogodbe uporabnik izvede tako, da pokliče na izbrano prodajno mesto, ki potrditev spremembe naročila ali odstop od naročila oziroma pogodbe uporabniku potrdi.
  13. Po potrditvi naročila, mobilna aplikacija generira 8-mestno kodo in jo prikaže skupaj s QR kodo, ki služi za prevzem naročenih izdelkov na v naročilu določenem prodajnem mestu.
  14. Uporabnik preko potisnega sporočila ali SMS sporočila s strani prodajnega mesta PETROL prejme potrditev ter 8-mestno kodo ali zavrnitev nakupa.
  15. V primeru zavrnitve nakupa s strani PETROLA, le-ta uporabniku povrne celotno vrednost nakupa in morebitne ostale stroške transakcije, in sicer z enakim plačilnim sredstvom, kot ga je uporabnik uporabil za plačilo.

Ob prevzemu se uporabniku izda elektronski račun za kupljene izdelke. Račun je viden v profilu mobilne aplikacije “Zgodovina plačil”. V primeru, da uporabnik iz kateregakoli razloga po sklenitvi pogodbe in pred zaključkom procesa nakupa (prevzem izdelka/-ov) ne bi prevzel naročenih izdelkov, bo PETROL bremenil uporabnika za celotno vrednost naročenih izdelkov.

Uporabnik je seznanjen in soglaša, da lahko PETROL zavrne izdajo oz. izročitev naročenih in kupljenih izdelkov na prevzemnem mestu ter enostransko razveže sklenjeno pogodbo za nakup izdelkov, za katere v skladu z veljavno zakonodajo obstaja starostna in druge zakonske omejitve za njihov nakup, če se izkaže, da uporabnik ob prevzemu naročenih in kupljenih izdelkov preko mobilne aplikacije ne izpolnjuje zahtevane starostne omejitve in drugih zakonskih pogojev za nakup, kot natančneje opredeljeno v točki 6.6 teh splošnih pogojev

Uporabnik soglaša, da lahko PETROL v primeru nastopa utemeljenih okoliščin, ki preprečujejo izvršitev oddanega naročila, v roku 5 minut od prejema naročila odstopi od pogodbe o nakupu izdelkov, o čemer mora uporabnika pisno obvesti.

Kot utemeljene okoliščine se štejejo zlasti:

  • okoliščine, ki po svoji naravi predstavljajo nastop višje sile,
  • pomanjkanje surovin za izdelavo,
  • kakršnekoli motnje v delovnem procesu, ki vplivajo ali bi lahko vplivale na pravočasno izvršitev naročila.

V primeru, da uporabnik zamuja s prevzemom izdelkov, ki so navedeni v rubriki »Naroči in prevzemi«” (sveže pripravljena hrana in pijača“FRESH”) več kot 10 minut, ga lahko PETROL kontaktira in ga pozove k čimprejšnjemu prevzemu izdelkov.

V primeru, da naročilo ni prevzeto v 30 minutah od poteka izbranega časa prevzema, uporabnik soglaša, da PETROL ni več dolžan hraniti naročenih “FRESH” izdelkov in jih lahko zavrže.

Uporabnik je seznanjen z dejstvom, da so “FRESH” izdelki namenjeni takojšnjemu zaužitju in so ustrezno zapakirani, tako, da jih stranke lahko odnesejo tudi s seboj. PETROL ne odgovarja za slabšo kakovost izdelkov (npr. mrzli izdelki, ipd.) v primeru, da uporabnik prevzame izdelke kasneje, kot je opredelil v naročilu.

Upoštevajoč tretji odstavek opredelitve nakupa “FRESH” izdelkov PETROL uporabniku jamči, da bo svoje obveznosti izpolnil pravočasno, tako, da bodo izbrani izdelki na voljo uporabniku ob dogovorjenem času na dogovorjeni lokaciji. V primeru, da izbrano prodajno mesto s pripravo naročenih izdelkov “FRESH” zamudi več kot 10 minut, šteto od dogovorjenega časa prevzema, se uporabniku za izbrane izdelke ne zaračuna kupnine.

Vse slike izdelkov prikazane v mobilni aplikaciji so simbolične.

6.5 Nakup na daljavo

Uporabnik potrošnik ima pravico, da PETROLU v 14 dneh od prevzema izdelkov, ki so kupljeni na daljavo, sporoči, da odstopa od pogodbe glede nakupa teh izdelkov, ne da bi mu bilo treba navesti razlog za svojo odločitev (v nadaljevanju: odstop od pogodbe ali rok za odstop od pogodbe). Za uveljavitev pravice do odstopa od pogodbe mora potrošnik z nedvoumno izjavo obvestiti PETROL o svoji odločitvi o odstopu od pogodbe. Odstop od pogodbe lahko uporabnik sporoči prek e-naslova, s priloženo kopijo računa ali drugega dokazila, ki identificira nakup.To lahko stori na e-naslov podpora.strankam@petrol.si ali podrska.kupcima@petrol.hr s pripisom »za PETROL GO«. Odstop od pogodbe lahko uporabnik sporoči tudi prek brezplačne telefonske številke 080 22 13. Zaradi zagotovitve dokaza o odstopu od pogodbe uporabniku priporočamo, da poda odstopno izjavo v pisni obliki. Šteje se, da je uporabnik podal odstopno izjavo pravočasno, če jo pošlje v roku 14 dni od prevzema izdelka, ki je določen za odstop od pogodbe v skladu z veljavno zakonodajo, ki ureja varstvo potrošnikov.

Rok za odstop od pogodbe o nakupu blaga začne teči z dnem, ko:

  • potrošnik ali tretja oseba, ki ni prevoznik in jo imenuje potrošnik, pridobi dejansko posest nad blagom,
  • potrošnik ali tretja oseba, ki ni prevoznik in jo imenuje potrošnik, pridobi posest nad zadnjim kosom blaga, če je predmet pogodbe več kosov blaga, ki jih potrošnik naroči v enem naročilu,
  • potrošnik ali tretja oseba, ki ni prevoznik in jo imenuje potrošnik, pridobi posest nad zadnjo pošiljko ali kosom blaga, če je dostava blaga sestavljena iz več pošiljk ali kosov,
  • potrošnik ali tretja oseba, ki ni prevoznik in jo imenuje potrošnik, pridobi dejansko posest nad prvim kosom blaga, če je dostava blaga v določenem obdobju redna.

Prejšnji odstavek se smiselno uporablja tudi za digitalno vsebino, ki se dobavi na materialnem nosilcu podatkov.

Če je predmet pogodbe, sklenjene na daljavo, opravljanje storitev ali dobava digitalne vsebine, ki se ne dobavi na materialnem nosilcu podatkov, začne odstopni rok teči z dnem sklenitve pogodbe.

Šteje se torej, da je uporabnik potrošnik, podal izjavo za odstop od pogodbe pravočasno, če jo v primeru nakupa blaga ali digitalne vsebine, ki se dobavi na materialne nosilcu podatkov, pošlje v roku 14 dni od prevzema blaga ali digitalne vsebine, ki se dobavi na materialnem nosilcu, ki je določen za odstop od pogodbe, in v primeru storitve ali digitalne vsebine, ki se ne dobavi na materialnem nosilcu, v roku 14 dni od sklenitve pogodbe.

Da bi se rok za odstop od pogodbe upošteval, zadošča, da je obvestilo v zvezi z uveljavljanjem pravice uporabnika do odstopa od pogodbe poslano pred iztekom roka za odstop od pogodbe. Strošek vračila blaga ali digitalne vsebine, ki je dobavljena na materialnem nosilcu podatkov bremeni potrošnika. Strošek vračila blaga ali digitalne vsebine, ki je dobavljena na materialnem nosilcu podatkov, ki ga zaradi njegove narave ni mogoče vrniti po pošti, potrošnika bremeni in se obračuna v skladu z vsakokrat veljavnim cenikom izbranega izvajalca. Izdelke je treba vrniti PETROLU najpozneje v 14 dneh od oddanega sporočila o odstopu od pogodbe. Uporabnik odgovarja za zmanjšano vrednost izdelka, če je zmanjšanje vrednosti posledica ravnanja, ki ni nujno potrebno za ugotovitev narave, lastnosti in delovanja izdelka. Odgovornost uporabnika za zmanjšano vrednost izdelka lahko znaša do vrednosti polne redne maloprodajne cene izdelka na dan nakupa izdelka, kar se ugotavlja za vsak posamezni primer posebej. Zaradi navedene odgovornosti zmanjšanja vrednosti izdelka uporabniku priporočamo, da izdelek, za katerega uveljavlja odstop od pogodbe, vrne nepoškodovan, nerabljen in v nespremenjeni količini ter v originalni embalaži, da se ne bi izdelek med transportom poškodoval. PETROL bo uporabnika pozval k plačilu opredeljene zmanjšane vrednoti izdelka.

Uporabnik lahko za oddajo reklamacije uporabi vse razpoložljive kanale, kot so Povej Petrolu, kontaktni center, podpora strankam ali prodajno mesto, kjer je bil izdelek ali storitev kupljen.

V primeru odstopa od pogodbe uporabnik potrošnik ne sme uporabljati digitalne vsebine ali digitalne storitve in je ne sme dati na voljo tretjim osebam.

V primeru odstopa od pogodbe lahko podjetje ne glede na prejšnji odstavek potrošniku prepreči vsakršno nadaljnjo uporabo digitalne vsebine ali digitalne storitve, in sicer zlasti tako, da potrošniku onemogoči dostop do digitalne vsebine ali digitalne storitve ali onemogoči potrošnikov uporabniški račun.

Pri vsakem vračilu izdelkov je treba poleg izdelka predložiti pisno pojasnilo, da se izdelek vrača zaradi odstopa od pogodbe, sklenjene daljavo, ter priložiti kopijo računa ali drugega dokazila o opravljenem nakupu.

Razen če sta se pogodbeni stranki dogovorili drugače, uporabnik potrošnik nima pravice do odstopa od pogodbe pri naslednjih pogodbah:

  1. o blagu ali storitvah, katerih cena je odvisna od nihanj na trgih, na katerih PETROL nima vpliva in ki lahko nastopijo v roku odstopa od pogodbe;
  2. o blagu, ki je izdelano po natančnih navodilih potrošnika in prilagojeno njegovim osebnim potrebam;
  3. o blagu, ki je hitro pokvarljivo ali mu hitro poteče rok uporabe;
  4. o opravljanju storitev, ki potrošnika zavezuje k plačilu, če PETROL pogodbo v celoti izpolni ter se je opravljanje storitve začelo na podlagi potrošnikovega izrecnega predhodnega soglasja in s privolitvijo, da izgubi pravico do odstopa od pogodbe, ko jo PETROL v celoti izpolni;
  5. o dobavi zapečatenih avdio- ali videoposnetkov in računalniških programov, če je potrošnik po dostavi odprl varnostni pečat;
  6. o dobavi časopisov, periodičnega tiska ali revij razen pri naročniških pogodbah za dobavo takih publikacij;
  7. o dobavi zapečatenega blaga, ki ni primerno za vračilo zaradi varovanja zdravja ali higienskih vzrokov, če je potrošnik po dostavi odprl varnostni pečat;
  8. o dobavi blaga, ki je zaradi svoje narave neločljivo pomešano z drugimi predmeti;
  9. o dobavi alkoholnih pijač, katerih cena je dogovorjena ob sklenitvi prodajne pogodbe in ki se lahko dostavijo po 30 dneh, njihova dejanska vrednost pa je odvisna od nihanj na trgu, na katera PETROL nima vpliva;
  10. sklenjenih na javnih dražbah;
  11. pri katerih je potrošnik izrecno zahteval obisk PETROL na domu zaradi izvedbe nujnega popravila ali vzdrževanja. Če PETROL pri takem obisku opravi še dodatne storitve, ki jih potrošnik ni izrecno zahteval, ali dostavi blago, ki ne predstavlja nadomestnih delov, nujno potrebnih za vzdrževanje ali popravilo, ima potrošnik za navedene dodatne storitve in blago pravico do odstopa od pogodbe;
  12. o nastanitvi, ki ni namenjena stalnemu bivanju, prevozu blaga, najemu vozil, pripravi in dostavi hrane, ali storitvah za prosti čas, pri katerih se podjetje zaveže, da bo izpolnilo svojo obveznost ob točno določenem datumu ali v točno določenem roku;
  13. o dobavi digitalne vsebine, ki se ne dobavi na materialnem nosilcu podatkov, če se je izvajanje začelo in, kadar pogodba potrošnika zavezuje k plačilu, če:
  • je potrošnik predhodno podal izrecno soglasje za začetek izvajanja v času odstopnega roka,
  • je potrošnik privolil, da s tem izgubi pravico do odstopa od pogodbe, in
  • PETROL je predložil potrdilo o sklenjeni pogodbi v skladu z določbami zakona, ki ureja varstvo osnovnih pravic potrošnikov.

Pri odstopu od pogodbe, kjer so bila porabljena sredstva oz. Zlate točke, se te vrnejo na potrošnikov uporabniški račun oz. Petrol klub kartico, plačani znesek pa na transakcijski račun potrošnika. Vračilo vplačil (plačana kupnina za artikle in storitve, za katere je podan odstop od pogodbe, vključno s stroški dostave (razen dodatnih stroškov zaradi izbire vrste dostave, ki ni cenovno najugodnejša ponujena standardna oblika dostave s strani PETROLA oz. njegovega podizvajalca) bo izvedeno, takoj ko bo to mogoče, najpozneje pa v 14 dneh od prejema obvestila o odstopu od pogodbe, sklenjene na daljavo. PETROL vrne prejeta plačila potrošniku z enakim plačilnim sredstvom, kot ga je ta uporabil, razen če potrošnik izrecno zahteva uporabo drugega plačilnega sredstva in če potrošnik zaradi tega ne nosi nobenih stroškov. PETROL lahko zadrži vračilo prejetih plačil do prevzema vrnjenega blaga ali dokler potrošnik ne predloži dokazila, da je blago poslal nazaj.

PETROL lahko uporabniku potrošniku zavrne naročilo ali kljub potrditvi naročila odstopi od sklenjene pogodbe o nakupu na daljavo, če je ugotovljeno, da uporabnik potrošnik zlorablja pravico do odstopa od pogodbe.

V primeru, da nakup hrane in pijače ter drugega blaga, storitev ali digitalne vsebine, prikazanega v rubriki "Naroči in prevzemi«, uporabnik opravi s plačilom s Petrolovo poslovno plačilno kartico, se šteje, da je nakup opravil v imenu in za račun pravne ali fizične osebe, ki opravlja gospodarsko dejavnost, ki ima z izdajateljem sklenjeno Pogodbo za uporabo Petrolovih poslovnih plačilnih kartic, zaradi česar mu ne pripadajo pravice do odstopa od pogodbe, sklenjene na daljavo, ki veljajo za potrošnike, kot je opisano zgoraj, posledično pa je sklenjena pogodba za nakup zanj zavezujoča in od nje ne more odstopiti iz razloga njene sklenitve na daljavo.

6.6 Prodaja alkoholnih pijač

Pri naročilu in nakupu alkoholnih pijač in pijač, ki so jim dodane alkoholne pijače (v nadaljevanju: alkoholne pijače), preko mobilne aplikacije, uporabnik potrjuje, da je seznanjen, da je v skladu z veljavnim Zakonom o omejevanju porabe alkohola (v Sloveniji veljajo prepovedi in omejitve, predpisane s tem zakonom) prepovedana prodaja in ponudba alkoholnih pijač:

  • osebam, mlajšim od 18 let;
  • osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola;
  • osebam, za katere je mogoče upravičeno domnevati, da jih bodo posredovale osebam, mlajšim od 18 let;
  • osebam, za katere je mogoče upravičeno domnevati, da jih bodo posredovale osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola.

Če košarica vsebuje izdelke, za nakup katerih v skladu z veljavno zakonodajo obstajajo starostne omejitve in/ali drugi zakonski pogoji za nakup teh izdelkov, zlasti torej, če se v košarici nahajajo alkoholne pijače, uporabnik soglaša, da bo z označitvijo ustreznega potrditvenega polja pred potrditvijo in oddajo naročila v mobilni aplikaciji potrdil, da izpolnjuje starostne omejitve in druge zakonske pogoje za nakup alkoholnih pijač. Uporabnik jamči in odgovarja za pravilnost in resničnost potrjenih podatkov ter izpolnjevanje v tem členu navedenih zakonskih pogojev za nakup izbranih alkoholnih pijač.

Ne glede na prejšnji odstavek tega člena si PETROL pridržuje pravico, da od uporabnika, za katerega domneva, da ne izpolnjuje pogojev iz prvega odstavka tega člena, ob prevzemu alkoholnih pijač na izbranem prodajnem mestu zahteva, da ta predhodno izkaže svojo starost z javno listino, s katero se dokazuje istovetnost oseb. Če oseba oz. uporabnik to odkloni, se ji ne sme prodati oziroma ponuditi in izročiti alkoholne pijače.

V primeru, da uporabnik ne izpolnjuje zakonskih pogojev iz prvega odstavka tega člena, ki veljajo za nakup alkoholnih pijač, si Petrol prav tako pridržuje pravico, da naročilo in pogodbo za nakup alkoholnih pijač, sklenjeno z uporabnikom, enostransko razveže. V slednjem primeru se uporabniku naročeno blago ne izroči in se nakup alkoholnih pijač stornira, uporabniku pa se kupnina za nakup alkoholnih pijač vrne preko plačilnega sredstva, ki ga je uporabnik uporabil za nakup alkoholnih pijač z mobilno aplikacijo.

Uporabnik je nadalje seznanjen, da je prepovedana prodaja alkoholnih pijač med 21. uro in 7. uro naslednjega dne, razen v gostinskih obratih, kjer je dovoljena prodaja alkoholnih pijač do konca njihovega obratovalnega časa, določenega v skladu z zakonom (velja samo za Slovenijo).

Ne glede na prejšnji odstavek tega člena je prepovedana prodaja žganih alkoholnih pijač v gostinskih obratih od začetka dnevnega obratovalnega časa do 10. ure dopoldan. Prepoved prodaje vključuje tudi dodajanje žganih pijač brezalkoholnim pijačam in drugim napitkom (velja samo za Slovenijo). V športnih objektih in na pripadajočih zemljiščih (športni kompleks) je eno uro pred začetkom in med javno športno prireditvijo prepovedana prodaja oziroma ponudba alkoholnih pijač, ki vsebujejo več kot 15 volumenskih odstotkov alkohola.

Zaradi varovanja reda, javnega reda, varnosti premoženja ali ljudi se lahko organizator odloči, da eno uro pred začetkom in med javno športno prireditvijo ne bo prodajal oziroma ponujal alkoholnih pijač, če gre za javno športno prireditev s srednjo ali visoko stopnjo tveganja, za katero je moč pričakovati hujše kršitve reda, javnega reda ali ogrožanje varnosti ljudi ali premoženja s strani udeležencev javne športne prireditve. V primeru javne športne prireditve z visoko stopnjo tveganja, za katero mora organizator pridobiti dovoljenje, lahko pristojni organ kot dodatni ukrep za večjo varnost ljudi in premoženja ter za vzdrževanje reda organizatorju določi prepoved prodaje oziroma ponudbe alkoholnih pijač, ki vsebujejo več kot 15 volumenskih odstotkov alkohola. Pristojni organ lahko določi prepoved prodaje oziroma ponudbe alkoholnih pijač na prireditvi, na kateri policija po uradni dolžnosti vzdržuje javni red ali kadar so izpolnjeni pogoji za pomoč policije pri vzdrževanju reda ali preprečevanju ogrožanja javnega reda na prireditvi na podlagi zakona, ki ureja javna zbiranja. Ukrep predlaga policija na podlagi ocene ogroženosti, ki jo za prireditev izdela skladno s predpisi, ki urejajo javna zbiranja (velja samo za Slovenijo).

Uporabnik je seznanjen, da je prodaja oziroma ponudba alkoholnih pijač na športnih objektih in na pripadajočih zemljiščih (športni kompleks) in med samo športno prireditvijo dovoljena le v odprti papirnati, plastični in pločevinasti embalaži za enkratno uporabo.

Uporabnik je seznanjen, da v primeru nakupa alkoholnih pijač pod kategorijo Dogodki PETROL vrši prodajo v imenu in za račun organizatorja Dogodka.

6.7 Pravni odnosi

Uporabnik mobilne aplikacije sklene pogodbo za nakup blaga s subjektom pri katerem naroči in prevzame blago (v nadaljevanju: Dejanski prodajalec). V primeru, če Dejanski prodajalec ni neposredni prejemnik plačila izbranega plačilnega sredstva, se vseeno šteje, da je uporabnik plačila kupnino ali drug znesek Dejanskemu prodajalcu. Če Dejanski prodajalec ni Petrol, se določbe teh splošnih pogojev, ki se nanašajo na Petrol, smiselno uporabljajo za Dejanskega prodajalca.

Če se za pogodbo med Dejanskim prodajalcem in Uporabnikom potrošnikom ne uporablja slovensko pravo, se uporabljajo določbe veljavnega državnega prava, določbe teh splošnih pogojev pa se uporablja smiselno.

6.8 Požarna varnost

Pri nakupu/plačevanju energentov ter pranju vozila se zaradi zagotavljanja požarne varnosti mobilna aplikacija lahko uporablja zgolj v osebnih in tovornih vozilih. Mobilne aplikacije se v teh primerih ne sme uporabljati v vozilih brez kabine (npr.: motoristi, traktoristi, vozniki kabrioletov, kolesarji …) ali kot pešec. PETROL lahko zaradi poslovnih razlogov ali razlogov požarne varnosti določi tudi količinske omejitve pri posameznem točenju oziroma nakupu.

7. Garancija, obvezno jamstvo za skladnost blaga, nepravilnosti pri opravljeni storitvi, obvezno jamstvo za digitalne vsebine ali digitalne storitve ter postopek uveljavljanja neskladnosti oz. stvarnih napak
7.1 Garancija

Blago ima garancijo, če je tako navedeno na garancijskem listu, računu ali na oglaševalskih sporočilih, ki so na voljo ob sklenitvi pogodbe ali pred tem, oz. je tako določeno z veljavnimi predpisi. Dajalec garancije (v nadaljevanju tudi: garant) jamči za kakovost oziroma brezhibno delovanje posameznega blaga v garancijskem roku, pod pogojem, da boste blago uporabljali skladno z njegovim namenom in skladno s priloženimi navodili za uporabo in sestavo blaga. Garancijski rok začne teči z dnem izročitve blaga kupcu.

Potrošnik lahko uveljavlja pravice iz naslova garancije neposredno pri PETROLU kot garantu v kolikor je ta izdal garancijski list ali pri pooblaščenem servisu, navedenem na garancijskem listu. Podrobnejša navodila in pogoji za uveljavljanje garancije so navedeni na garancijskem listu, ki je priložen k blagu.

Ob uveljavljanju garancije pri PETROLU, kar velja le v primerih, ko je dajalec garancije PETROL, je uporabnik dolžen podati izjavo , v kateri se zapišejo ugotovitve uporabnika glede nedelovanja oz. neskladnosti blaga in zahteva po odpravi neskladnosti ter predloži garancijski list in kopija računa. Uporabnik mora PETROLU oz. pooblaščenemu servisu omogočiti pregled blaga.

Uporabnik lahko svoj zahtevek iz naslova garancije na blagu, za katero je garant proizvajalec in je bilo kupljeno pri PETROLU, poda tudi pri PETROLU, pri čemer PETROL v tem primeru nastopa le kot pooblaščenec uporabnika na način, da v imenu in račun uporabnika njegov garancijski zahtevek zgolj posreduje v reševanje proizvajalcu ali pooblaščenemu servisu proizvajalca, če je ta naveden na garancijskem listu. Prav tako pa uporabnik s tem pooblašča PETROL, da ta v imenu in za račun uporabnika sprejeme odgovor oz. odločitev proizvajalca v zvezi s podanim garancijskim zahtevkom in ga posreduje nazaj uporabniku. PETROL s takšnim posredovanjem garancijskega zahtevka uporabnika in posredovanjem odgovora proizvajalca ne prevzema nobene odgovornosti vezano na samo razrešitev garancijskega zahtevka uporabnika in ne odgovarja za kakršnokoli škodo, vezano na reševanje garancijskega zahtevka uporabnika. Uporabnik je za v tem odstavku opisan način posredovanja garancijskega zahtevka s strani PETROLA, dolžan podpisati izjavo, s katero potrjuje seznanjenost in soglasje z v tem odstavku navedenimi pravicami in obveznostmi. Uporabnik je dolžan proizvajalcu oz. pooblaščenemu servisu, navedenemu v garancijskem listu, omogočiti pregled blaga, za katero uveljavlja garancijski zahtevek. Uporabnik je nadalje seznanjen, da zakonsko določen rok za rešitev njegovega garancijskega zahtevka prične teči z dnem, ko PETROL v imenu in za račun kupca garancijski zahtevek preda proizvajalcu ali pooblaščenemu servisu, navedenemu garancijskemu listu, in ko temu s strani kupca omogočen pregled stvari, za katero uporabnik uveljavlja garancijski zahtevek. Uporabnik je seznanjen, da je dolžan PETROLU povrniti vso škodo in stroške, ki bi PETROLU nastali kot posledica uveljavljanja neutemeljenega garancijskega zahtevka s strani uporabnika.

Če blago v pregled zaradi nedelovanja, napak ali neskladnosti pošiljate po pošti, ga ustrezno zaščitite, in s tem pripravite za varen transport.

Uporabnik lahko za oddajo reklamacije uporabi vse razpoložljive kanale, kot so Povej Petrolu, kontaktni center, podpora strankam ali prodajno mesto, kjer je bil izdelek ali storitev kupljen.

7.2 Obvezno jamstvo za skladnost blaga in nepravilnosti pri opravljeni storitvi

Blago je skladno s prodajno pogodbo zlasti, kadar je to primerno:

  1. ustreza opisu, vrsti, količini in kakovosti ter ima funkcionalnost, združljivost, interoperabilnost in druge lastnosti, kot je zahtevano v prodajni pogodbi;
  2. je primerno za poseben namen, za katerega ga potrošnik potrebuje in s katerim je potrošnik seznanil prodajalca najpozneje ob sklenitvi prodajne pogodbe, Petrol pa je s tem soglašal;
  3. je dobavljeno skupaj z vsemi dodatki in navodili, vključno z navodili za namestitev, kot je določeno v prodajni pogodbi, ter
  4. je posodobljeno, kot je določeno v prodajni pogodbi.
    (v nadaljevanju vse skupaj: subjektivne zahteve za skladnost blaga)

Poleg izpolnjevanja zahtev iz prejšnjega odstavka mora blago tudi:

  1. ustrezati namenom, za katere se običajno uporablja blago iste vrste, pri čemer je treba, kadar je to primerno, upoštevati druge predpise, tehnične standarde ali v primeru neobstoja takih tehničnih standardov panožne kodekse ravnanja, ki se uporabljajo za posamezni sektor;
  2. biti take kakovosti in ustrezati opisu vzorca ali modela, ki ju je Petrol dal na razpolago potrošniku pred sklenitvijo prodajne pogodbe, kadar je to primerno;
  3. biti dobavljeno skupaj s takimi dodatki, vključno z embalažo, navodili za namestitev ali drugimi navodili, za katere lahko potrošnik razumno pričakuje, da jih bo prejel, kadar je to primerno in
  4. biti take količine ter imeti značilnosti in druge lastnosti, vključno v zvezi s trajnostjo, funkcionalnostjo, združljivostjo in varnostjo, kot je običajno za blago iste vrste in, ki jih potrošnik lahko razumno pričakuje glede na naravo blaga in ob upoštevanju kakršne koli javne izjave, podane pri oglaševanju ali označevanju s strani ali v imenu prodajalca ali drugih oseb v predhodnih členih pogodbene verige, vključno s proizvajalcem, razen če Petrol dokaže, da:
  • za javno izjavo ni vedel in od njega ni mogoče razumno pričakovati, da bi zanjo vedel,
  • je bila javna izjava do sklenitve prodajne pogodbe popravljena na enak ali primerljiv način, kot je bila podana ali
  • javna izjava ni mogla vplivati na odločitev za nakup blaga.
    (v nadaljevanju vse skupaj: objektivne zahteve za skladnost blaga)

V primeru blaga z digitalnimi elementi Petrol zagotovi, da je potrošnik obveščen o posodobitvah, vključno z varnostnimi posodobitvami, ki so potrebne za ohranjanje skladnosti blaga z digitalnimi elementi in so mu te posodobitve tudi dobavljene v obdobju:

  • ki ga potrošnik lahko razumno pričakuje glede na vrsto in namen blaga in digitalnih elementov ter ob upoštevanju okoliščin in narave pogodbe, kadar prodajna pogodba določa enkratno dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve ali
  • dveh let od dobave blaga z digitalnimi elementi, kadar prodajna pogodba določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju ali
  • v katerem je treba v skladu s prodajno pogodbo dobaviti digitalno vsebino ali digitalno storitev, kadar prodajna pogodba določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v obdobju, daljšem od dveh let.
    (v nadaljevanju vse skupaj: objektivne zahteve za skladnost blaga z digitalnimi elementi)

Kadar potrošnik v razumnem roku ne namesti posodobitev, dobavljenih v skladu s prejšnjim odstavkom tega člena, Petrol ni odgovoren za neskladnost, ki je posledica samo tega, da ni bila opravljena ustrezna posodobitev, pod pogojem, da:

  • je Petrol obvestil potrošnika o razpoložljivosti posodobitve in posledicah, če je potrošnik ne namesti ter
  • razlog za to, da potrošnik posodobitve ni namestil ali jo je napačno namestil, niso bila pomanjkljiva navodila za namestitev, ki so bila zagotovljena potrošniku.

Petrol ne odgovarja za neskladnost blaga, ki je posledica neizpolnjevanja objektivnih zahtev za skladnost blaga ali blaga z digitalnimi elementi, če je Petrol potrošnika ob sklenitvi prodajne pogodbe posebej obvestil, da posamezna lastnost blaga odstopa od objektivnih zahtev za skladnost blaga, ter je potrošnik ob sklenitvi prodajne pogodbe izrecno in ločeno sprejel to odstopanje.

Če je namestitev sestavni del prodajne pogodbe in jo izvede ali je zanjo odgovoren Petrol, se kakršna koli neskladnost, ki je posledica nepravilne namestitve blaga, šteje za neskladnost blaga. Če potrošnik blago, ki ga mora namestiti sam, nepravilno namesti zaradi pomanjkljivih navodil za namestitev, ki jih je zagotovil Petrol ali v primeru blaga z digitalnimi elementi, Petrol oziroma podjetje, ki dobavlja digitalno vsebino ali digitalno storitev, se kakršna koli neskladnost, ki je posledica nepravilne namestitve blaga, šteje za neskladnost blaga.

Kadar omejitev, ki je posledica kršitve pravic tretje osebe, zlasti pravic intelektualne lastnine, preprečuje ali omejuje uporabo blaga v skladu s 72., 73., 74. in 75. ZVPot-1, je potrošnik upravičen do jamčevalnih zahtevkov zaradi neskladnosti blaga v skladu s tem poglavjem splošnih pogojev, razen če drugi zakon določa ničnost ali razveljavitev prodajne pogodbe zaradi kršenja pravic tretjih oseb.

Petrol odgovarja za vsako neskladnost blaga, ki obstaja ob dobavi blaga in ki se pokaže v dveh letih od dobave blaga, kar se brez poseganja v objektivne zahteve za skladnost blaga z digitalnimi elementi uporablja tudi za blago z digitalnimi elementi (v nadaljevanju: jamčevalni rok).

V primeru blaga z digitalnimi elementi, pri katerem prodajna pogodba določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju, je Petrol odgovoren za vsako neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki nastane ali se pokaže v dveh letih od dobave blaga z digitalnimi elementi. V primeru blaga z digitalnimi elementi, pri katerem prodajna pogodba določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve za obdobje, daljše od dveh let, je Petrol odgovoren za vsako neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki nastane ali se pokaže v obdobju, v katerem je treba v skladu s prodajno pogodbo dobaviti digitalno vsebino ali digitalno storitev.

Če je predmet prodajne pogodbe rabljeno blago, se lahko Petrol in potrošnik dogovorita za krajši rok odgovornosti Petrola kot prodajalca, kot bilo predhodno opredeljeno v predhodnih dveh odstavkih tega člena, vendar ta rok ne sme biti krajši kot eno leto.

S pogodbeno določbo ni mogoče omejiti ali izključiti odgovornosti Petrola kot prodajalca za neskladnost blaga, kot je opredeljena v zgornjih odstavkih tega člena. Pogodbena določba, ki nasprotuje navedenemu, je nična.

Domneva se, da je neskladnost blaga obstajala že v času dobave, če se pokaže v enem letu od dobave blaga, razen če Petrol kot prodajalec dokaže drugače ali če ta domneva ni združljiva z naravo blaga ali naravo neskladnosti. V primeru blaga z digitalnimi elementi, pri katerem prodajna pogodba določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju, Petrol kot prodajalec nosi dokazno breme glede tega, ali je bila digitalna vsebina ali digitalna storitev skladna v obdobju, opredeljenem v osmem odstavku tega člena, če se neskladnost pokaže v tem obdobju.

V primeru neskladnosti blaga je potrošnik, ki je o neskladnosti blaga obvestil Petrol, pod pogoji in v vrstnem redu iz tega člena, upravičen, da:

  1. zahteva od prodajalca brezplačno vzpostavitev skladnosti blaga,
  2. zahteva znižanje kupnine v sorazmerju z neskladnostjo ali odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska.

Potrošnik lahko zadrži plačilo preostalega dela kupnine ali dela tega preostalega dela kupnine, dokler Petrol ne izpolni svoje obveznosti iz tega člena. Potrošnik to pravico uveljavlja z izjavo, s katero Petrol obvesti o svoji odločitvi. V vsakem primeru ima potrošnik tudi pravico, da od Petrola zahteva povrnitev škode, zlasti pa povračilo stroškov materiala, nadomestnih delov, dela, prenosa in prevoza blaga, ki nastanejo zaradi uveljavljanja jamčevalnega zahtevka skladno s tem odstavkom.

Potrošnik lahko od Petrola zahteva, da v razumnem roku od trenutka, ko Petrol obvesti o neskladnosti, ki ni daljši od 30 dni, brezplačno vzpostavi skladnost blaga brez znatnih nevšečnosti za potrošnika, pri čemer se upoštevata zlasti narava blaga in namen, za katerega potrošnik blago potrebuje. Navedeni rok se lahko podaljša na najkrajši čas, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave, vendar za največ 15 dni. Pri določitvi podaljšanega roka se upoštevajo narava in kompleksnost blaga, narava in resnost neskladnosti ter napor, ki je potreben za dokončanje popravila ali zamenjave. O številu dni za podaljšanje roka in razlogih za njegovo podaljšanje Petrol obvesti potrošnika pred potekom roka, navedenega v tem odstavku. Šteje se, da je skladnost blaga vzpostavljena brezplačno, če Petrol nosi tudi plačilo potrebnih stroškov, ki nastanejo pri vzpostavitvi skladnosti blaga, zlasti stroške pošiljanja, prevoza, dela ali materiala. Da bi se vzpostavila skladnost blaga, lahko potrošnik izbere med popravilom blaga in zamenjavo blaga z novim brezhibnim blagom, razen če:

  • je izpolnitev izbranega jamčevalnega zahtevka nemogoča ali
  • izpolnitev izbranega jamčevalnega zahtevka predstavlja nesorazmerne stroške za prodajalca v primerjavi z drugim jamčevalnim zahtevkom ob upoštevanju vseh okoliščin.

Okoliščine iz druge alineje prejšnjega odstavka tega člena so zlasti vrednost, ki bi jo imelo blago, če ne bi bilo neskladno, pomen neskladnosti in možnost, da bi se potrošniku brez znatnih nevšečnosti zagotovil drug jamčevalni zahtevek.

Petrol lahko zavrne potrošnikov jamčevalni zahtevek za vzpostavitev skladnosti blaga, če popravilo in zamenjava nista mogoča ali če bi mu povzročila nesorazmerne stroške ob upoštevanju vseh okoliščin, tudi tistih iz prejšnjega odstavka.

Kadar je za vzpostavitev skladnosti potrebno popravilo ali zamenjava blaga, da potrošnik blago na voljo prodajalcu. Kadar je za vzpostavitev skladnosti potrebna zamenjava blaga, Petrol zamenjano blago vzame nazaj na lastne stroške. Kadar je treba blago, ki je bilo nameščeno v skladu z njegovo naravo in namenom, preden se je pokazala neskladnost, za namene popravila ali zamenjave blaga odstraniti, obveznost popravila ali zamenjave blaga vključuje tudi odstranitev neskladnega blaga in namestitev nadomestnega ali popravljenega blaga oziroma kritje stroškov te odstranitve in nove namestitve. Potrošniku ni treba plačati za običajno uporabo zamenjanega blaga v obdobju pred zamenjavo.

Potrošnik lahko zahteva sorazmerno znižanje kupnine ali odstopi od prodajne pogodbe v katerem koli od naslednjih primerov:

  • Petrol ni popravil ali zamenjal blaga ali, kadar je to ustrezno, ni končal popravila ali izvedel zamenjave blaga v skladu s tem zakonom oziroma je zavrnil potrošnikov jamčevalni zahtevek za vzpostavitev skladnosti blaga v skladu s pred prejšnjim odstavkom tega člena;
  • neskladnost obstaja, čeprav je Petrol poskušal vzpostaviti skladnost;
  • narava neskladnosti je tako resna, da upravičuje takojšnje sorazmerno znižanje kupnine ali odstop od prodajne pogodbe ali
  • Petrol je izjavil ali pa je iz okoliščin očitno, da Petrol ne bo vzpostavil skladnosti blaga v razumnem roku ali brez znatnih nevšečnosti za potrošnika.

Ne glede na prejšnji odstavek lahko potrošnik odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska, če se neskladnost pojavi v manj kot 30 dneh od dobave blaga. Če potrošnik zahteva sorazmerno znižanje kupnine, je znižanje kupnine sorazmerno zmanjšanju vrednosti blaga, ki ga je potrošnik prejel, v primerjavi z vrednostjo, ki bi jo imelo blago, če bi bilo skladno. Odstop od prodajne pogodbe potrošnik uveljavlja z izjavo, s katero Petrol obvesti o odločitvi, da odstopa od prodajne pogodbe. Kadar se neskladnost nanaša le na del blaga, dobavljenega na podlagi prodajne pogodbe, in obstaja razlog za odstop od prodajne pogodbe v skladu s prvim ali drugim odstavkom tega člena, lahko potrošnik odstopi od prodajne pogodbe v zvezi s tem blagom in katerim koli drugim blagom, ki ga je pridobil skupaj z neskladnim blagom, če od potrošnika ni mogoče razumno pričakovati, da bo obdržal le blago, ki je skladno. Kadar potrošnik odstopi od prodajne pogodbe, potrošnik Petrolu na stroške Petrola vrne blago. Potrošnik ne more odstopiti od prodajne pogodbe, če je neskladnost zgolj neznatna. Dokazno breme glede tega, ali je neskladnost neznatna, nosi Petrol.

Potrošnik lahko uveljavlja svoje pravice iz naslova neskladnosti, če o neskladnosti obvesti Petrol v dveh mesecih od dneva, ko je bila neskladnost ugotovljena. Potrošnik v obvestilu o neskladnosti natančno opiše neskladnost. Obvestilo o neskladnosti lahko potrošnik Petrolu sporoči osebno, o čemer mu Petrol izda potrdilo, ali ga pošlje v prodajalno, kjer je bilo blago kupljeno, ali pa ga sporoči zastopniku Petrolu, s katerim je sklenil prodajno pogodbo. Potrošnik Petrolu omogoči, da blago, za katerega potrošnik zatrjuje, da je neskladno, pregleda.

Če je obstoj neskladnosti blaga sporen, Petrol o tem pisno obvesti potrošnika v osmih dneh od prejema jamčevalnega zahtevka potrošnika.

Kadar potrošnik odstopi od prodajne pogodbe, Petrol potrošniku vrne plačan znesek nemudoma, vendar najpozneje v osmih dneh po prejemu blaga ali dokazila, da je potrošnik blago poslal nazaj. Kadar potrošnik zahteva sorazmerno znižanje kupnine, Petrol vrne del kupnine v osmih dneh od prejema zahtevka za sorazmerno znižanje kupnine.

Pravice iz štirinajstega odstavka tega člena splošnih pogojev prenehajo v dveh letih od dneva, ko je potrošnik o neskladnosti blaga obvestil prodajalca.

Pogodba o opravljanju storitev je skladno z veljavno zakonodajo, ki ureja varstvo potrošnikov, pogodb, razen prodajne pogodbe, na podlagi katere se Petrol zaveže opraviti storitev za potrošnika, potrošnik pa se zaveže, da bo za to plačal določeno ceno. V primeru nepravilnosti pri opravljeni storitvi lahko potrošnik, ki je o tem obvestil Petrol:

  • zahteva neodplačno odpravo nepravilnosti pri opravljeni storitvi;
  • zahteva ponovno izvedbo storitve;
  • zahteva vračilo dela kupnine v sorazmerju z nepravilnostmi pri opravljeni storitvi ali
  • odstopi od pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska.

Roki, ki so določeni za odgovornost prodajalca za neskladnost blaga, se smiselno uporabljajo tudi za izvajalca storitve, če s posebnim zakonom ni določen daljši rok.

Če obstoj nepravilnosti pri opravljeni storitvi ni sporen, Petrol čim prej, vendar najpozneje v osmih dneh, ugodi potrošnikovi zahtevi iz predhodnega odstavka tega člena. Petrol pisno odgovori potrošniku na zahtevo najpozneje v osmih dneh po njenem prejemu, če je obstoj nepravilnosti pri opravljeni storitvi sporen.

7.3 Obvezno jamstvo za skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve – velja le za potrošnike

(Določila o obveznem zagotavljanju skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve veljajo samo za Slovenijo)

Digitalna vsebina ali digitalna storitev je skladna s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve zlasti, kadar je to primerno

  1. ustreza opisu, količini in kakovosti ter ima funkcionalnost, združljivost, interoperabilnost in druge lastnosti, kot je dogovorjeno v pogodbi o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve;
  2. je primerna za poseben namen, za katerega jo potrošnik potrebuje in s katerim je potrošnik seznanil Petrol najpozneje ob sklenitvi pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, Petrol pa je s tem soglašal;
  3. je dobavljena skupaj z vsemi dodatki, navodili, vključno z navodili za namestitev in s pomočjo strankam, kot je dogovorjeno v pogodbi o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve in
  4. je posodobljena, kot je določeno v pogodbi o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve.

(v nadaljevanju vse skupaj: subjektivne zahteve za skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve)

Poleg izpolnjevanja subjektivnih zahtev za skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve iz prejšnjega odstavka tega člena mora digitalna vsebina ali digitalna storitev tudi:

  1. ustrezati namenom, za katere se običajno uporablja digitalna vsebina ali digitalna storitev iste vrste, pri čemer je treba, kadar je to primerno, upoštevati druge predpise, tehnične standarde ali panožne kodekse ravnanja, ki se uporabljajo za posamezni sektor, če tehnični standardi za določen sektor ne obstajajo;
  2. biti dobavljena skupaj z vsemi dodatki in navodili, za katere lahko potrošnik razumno pričakuje, da jih bo prejel, kadar je to primerno;
  3. biti skladna z morebitno poskusno različico ali predogledom digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki ga je Petrol dal na razpolago pred sklenitvijo pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve ter
  4. biti take količine ter imeti značilnosti in zmogljivostne lastnosti, vključno v zvezi s funkcionalnostjo, združljivostjo, dostopnostjo, kontinuiteto in varnostjo, kot so običajne za digitalno vsebino ali digitalno storitev iste vrste in, ki jih lahko potrošnik razumno pričakuje glede na naravo digitalne vsebine ali digitalne storitve in ob upoštevanju javne izjave, podane zlasti pri oglaševanju ali označevanju s strani ali v imenu podjetja ali drugih oseb v predhodnih členih pogodbene verige, vključno s proizvajalcem, razen če Petrol dokaže, da:
  • za zadevno javno izjavo ni vedelo in od njega ni mogoče razumno pričakovati, da bi zanjo vedelo;
  • je bila javna izjava do sklenitve pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve popravljena na enak ali primerljiv način, kot je bila podana ali
  • javna izjava ni mogla vplivati na odločitev za nakup digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Digitalna vsebina ali digitalna storitev se dobavi v najnovejši različici, ki je bila na razpolago ob sklenitvi pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, razen če sta se pogodbeni stranki dogovorili drugače. Če je s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve dogovorjena nepretrgana dobava digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju, se šteje, da je digitalna vsebina ali digitalna storitev skladna, če je skladna med celotnim trajanjem tega obdobja (v nadaljevanju vse skupaj: objektive zahteve za skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve).

Petrol zagotovi, da je potrošnik obveščen o posodobitvah, vključno z varnostnimi posodobitvami, ki so potrebne za ohranjanje skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Petrol zagotovi, da so posodobitve iz prejšnjega odstavka tega člena dobavljene oziroma dane na razpolago potrošniku v obdobju:

  • v katerem je treba v skladu s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve dobavljati digitalno vsebino ali digitalno storitev, kadar pogodba o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju ali
  • ki ga lahko potrošnik razumno pričakuje glede na vrsto in namen digitalne vsebine ali digitalne storitve ter ob upoštevanju okoliščin in narave pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, kadar pogodba o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določa enkratno dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve ali niz posameznih dobav digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Če potrošnik v razumnem roku ne namesti posodobitev, ki jih Petrol zagotovi ali da na razpolago v skladu s predhodnima dvema odstavkoma tega člena, Petrol ni odgovoren za neskladnost, ki je posledica samo tega, da ni bila opravljena ustrezna posodobitev, pod pogojem, da:

  • je Petrol obvestil potrošnika o razpoložljivosti posodobitve in posledicah, če potrošnik posodobitev ne namesti ter
  • razlog, da potrošnik ni namestil posodobitev ali jih je napačno namestil, niso bila pomanjkljiva navodila za namestitev, ki jih je zagotovil Petrol.

Kadar omejitev, ki je posledica kršitve pravic tretje osebe, zlasti pravic intelektualne lastnine, preprečuje ali omejuje uporabo digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s 110., 111., 112. in 113. členom ZVPot-1, je potrošnik upravičen uveljavljati jamčevalne zahtevke zaradi neskladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve iz tega poglavja, razen če drugi predpis določa ničnost ali razveljavitev pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve zaradi kršenja pravic tretjih oseb.

Petrol ne odgovarja za neskladnost dobavljene digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki je posledica neizpolnjevanja objektivnih zahtev za skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve ali prej prejšnjim odstavkom tega člena, če je Petrol potrošnika ob sklenitvi pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve posebej obvestil, da posamezna lastnost digitalne vsebine ali digitalne storitve odstopa od objektivnih zahtev za skladnost digitalne vsebina ali digitalne storitve ali pred prejšnjega odstavka tega člena, in je potrošnik ob sklenitvi pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve izrecno in ločeno sprejel to odstopanje.

Katera koli neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki je nastala zaradi nepravilne integracije digitalne vsebine ali digitalne storitve v digitalno okolje potrošnika, se šteje za neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve, če:

  • je bila digitalna vsebina ali digitalna storitev integrirana s strani podjetja ali v okviru odgovornosti podjetja ali
  • je bilo predvideno, da digitalno vsebino ali digitalno storitev integrira potrošnik, do nepravilne integracije pa je prišlo zaradi pomanjkljivih navodil za integracijo, ki jih je zagotovil Petrol.

Petrol je odgovoren za vsako nedobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s 107. členom ZVPot-1. Če je v skladu s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določena enkratna dobava digitalne vsebine ali digitalne storitve oziroma niz posameznih dobav digitalne vsebine ali digitalne storitve, je Petrol ne glede na drugo alinejo drugega odstavka 112. člena ZVPot-1 odgovoren za vsako neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve iz 110., 111., 112., 113. in 114. člena ZVPot-1, ki obstaja v času dobave in se pokaže v dveh letih od dobave digitalne vsebine ali digitalne storitve. Če pogodba o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določa nepretrgano dobavo digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju, je Petrol v skladu s 110., 111., 112., 113. in 114. členom ZVPot-1 odgovoren za neskladnost, ki nastane ali se pokaže v obdobju, v katerem je treba v skladu s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve dobaviti digitalno vsebino ali digitalno storitev.

Dokazno breme glede tega, ali je bila digitalna vsebina ali digitalna storitev dobavljena v skladu s 107. členom ZVPot-1, nosi Petrol. V primeru enkratne dobave digitalne vsebine ali digitalne storitve ali niza posameznih dobav digitalne vsebine ali digitalne storitve Petrol nosi dokazno breme glede tega, ali je bila digitalna vsebina ali digitalna storitev v času dobave skladna, če se neskladnost pokaže v enem letu od dobave digitalne vsebine ali digitalne storitve. V primeru nepretrgane dobave digitalne vsebine ali digitalne storitve v določenem obdobju Petrol nosi dokazno breme glede tega ali je bila digitalna vsebina ali digitalna storitev skladna v obdobju, v katerem jo je bilo treba v skladu s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve dobaviti, če se neskladnost pokaže v tem obdobju. Ne glede na prej navedeno v tem odstavku, Petrol ne nosi dokaznega bremena glede skladnosti dobavljene digitalne vsebine ali digitalne storitve, če Petrol dokaže, da digitalno okolje potrošnika ni združljivo s tehničnimi zahtevami za digitalno vsebino ali digitalno storitev, ter če je Petrol na jasen in razumljiv način potrošnika obvestilo o takšnih zahtevah pred sklenitvijo pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve. Potrošnik sodeluje s Petrolom, kolikor je razumno mogoče in potrebno, da se ugotovi, ali je digitalno okolje potrošnika vzrok za neskladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve v obdobju, določenem v predhodnem odstavku tega člena, kakor je primerno. Pri tem je obveznost sodelovanja potrošnika omejena na tehnično razpoložljiva sredstva, ki so najmanj moteča za potrošnika.

Če potrošnik ne sodeluje s Petrolom v skladu s prejšnjim odstavkom tega člena in je Petrol o tej zahtevi potrošnika obvestil na jasen in razumljiv način pred sklenitvijo pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, dokazno breme glede tega, ali je neskladnost obstajala v obdobju, določenem v drugem ali tretjem odstavku 116. člena ZVPot-1, kakor je primerno, nosi potrošnik.

Potrošnik lahko v primeru neskladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve pod pogoji iz te točke:

  • zahteva vzpostavitev skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve;
  • zahteva sorazmerno znižanje kupnine ali
  • odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Potrošnik ima pravico, da od Petrola zahteva tudi povrnitev škode, zlasti če dobavljena digitalna vsebina ali digitalna storitev povzroči škodo na strojni opremi ali drugi digitalni vsebini ali digitalni storitvi v lasti potrošnika in povzročitev škode ni posledica ravnanja ali opustitve potrošnika. Povrnitev škode potrošnik zahteva v skladu s splošnimi pravili o odgovornosti za škodo. Potrošnik lahko zadrži plačilo preostalega dela kupnine ali dela tega preostalega dela kupnine, dokler Petrol ne izpolni svoje obveznosti iz tega poglavja. Potrošnik to pravico uveljavlja z izjavo, s katero Petrol obvesti o svoji odločitvi. Pravice potrošnika iz prvega odstavka tega člena prenehajo v dveh letih od dneva, ko je potrošnik o neskladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve obvestil Petrol.

Potrošnik lahko zahteva vzpostavitev skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve, razen če bi bilo to nemogoče ali bi podjetju povzročilo nesorazmerne stroške, pri čemer je treba upoštevati vse okoliščine primera, vključno z:

  • vrednostjo, ki bi jo digitalna vsebina ali digitalna storitev imela, če bi bila skladna in
  • pomenom neskladnosti.

Petrol vzpostavi skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s prejšnjim odstavkom tega člena v razumnem roku od trenutka, ko je potrošnik Petrol obvestil o neskladnosti, in sicer brezplačno in brez znatnih nevšečnosti za potrošnika, pri čemer se upoštevata vrsta digitalne vsebine ali digitalne storitve in namen, za katerega je potrošnik to digitalno vsebino ali digitalno storitev potreboval.

Potrošnik lahko zahteva sorazmerno znižanje kupnine v skladu z naslednjima odstavkoma tega člena, kadar je digitalna vsebina ali digitalna storitev dobavljena proti plačilu kupnine, ali odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s četrtim odstavkom tega člena, v katerem koli od naslednjih primerov:

  • vzpostavitev skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve ni mogoča ali je nesorazmerna v skladu s prvim pred prejšnjim odstavkom tega člena;
  • Petrol ni vzpostavil skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s predhodnim odstavkom tega člena;
  • digitalna vsebina ali digitalna storitev ostaja neskladna kljub poskusu Petrola, da bi vzpostavilo skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve;
  • narava neskladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve je tako resna, da upravičuje takojšnje sorazmerno znižanje kupnine ali odstop od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve ali
  • Petrol je izjavil ali je iz okoliščin očitno, da Petrol ne bo vzpostavilo skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve v razumnem roku ali brez znatnih nevšečnosti za potrošnika.

Vrednost sorazmernega znižanja kupnine je sorazmerna zmanjšanju vrednosti digitalne vsebine ali digitalne storitve, dobavljene potrošniku, v primerjavi z vrednostjo, ki bi jo digitalna vsebina ali digitalna storitev imela, če bi bila skladna. Če je v pogodbi o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določeno, da se digitalna vsebina ali digitalna storitev dobavlja v določenem obdobju proti plačilu kupnine, se kupnina zniža za obdobje, ko skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve ni bila zagotovljena. Ne glede na predhodni odstavek tega člena lahko potrošnik v primeru, ko je digitalna vsebina ali digitalna storitev dobavljena proti plačilu kupnine, odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve le, če neskladnost ni neznatna. Dokazno breme glede tega, ali je neskladnost neznatna, nosi Petrol. Potrošnik uveljavlja pravico do odstopa od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve z izjavo, s katero obvesti Petrol, da odstopa od te pogodbe.

Če potrošnik prekliče privolitev za obdelavo osebnih podatkov ali ugovarja nadaljnji uporabi osebnih podatkov pri pogodbah iz prvega odstavka 104. člena ZVPot-1, lahko Petrol odstopi od pogodbe, ki zavezuje Petrol k dobavi digitalnih storitev ali digitalnih vsebin. Pogodba je razvezana s takojšnjim učinkom, če pomeni zakonski ali pogodbeni odpovedni rok nesorazmerno breme za Petrol. Odškodninski zahtevki podjetja do potrošnika zaradi preklica privolitve za obdelavo osebnih podatkov so v primerih iz tega odstavka izključeni. Osebni podatki potrošnika iz tega odstavka se po preklicu privolitve vrnejo potrošniku ali se v dogovoru z njim zbrišejo ali drugače uničijo.

Če potrošnik odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, Petrol potrošniku vrne vsa opravljena plačila v skladu s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Ne glede na prejšnji odstavek Petrol, če je v pogodbi o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določena dobava digitalne vsebine ali digitalne storitve proti plačilu kupnine in za določeno obdobje ter je bila pred odstopom od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve nekaj časa zagotovljena skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve, potrošniku vrne le sorazmerni del plačane kupnine, ki ustreza obdobju, ko skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve ni bila zagotovljena.

Petrol v primeru iz prejšnjega odstavka potrošniku vrne tudi morebitni del kupnine, ki ga je potrošnik plačal vnaprej, za obdobje pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki bi ostalo, če potrošnik ne bi odstopil od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve.

V primeru potrošnikovega uveljavljanja zahtevka za sorazmerno znižanje kupnine ali za odstop od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s 120. ali 122. členom ZVPot-1, Petrol vrne potrošniku prejeta plačila brez nepotrebnega odlašanja in najpozneje v 14 dneh od dneva, ko je bil Petrol obveščen o odločitvi potrošnika, da uveljavlja zahtevek do sorazmernega znižanja kupnine ali do odstopa od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve. Petrol vrne prejeta plačila z uporabo istega plačilnega sredstva, kot ga je uporabil potrošnik za plačilo digitalne vsebine ali digitalne storitve, razen če potrošnik izrecno soglaša z drugim plačilnim sredstvom in potrošnik zaradi tega ne nosi nobenih stroškov. Petrol potrošniku ne zaračuna nobenih stroškov za povrnitev prejetih plačil.

Po odstopu od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve Petrol ne sme uporabljati nobene vsebine, ki ni osebni podatek in ki jo je potrošnik zagotovil ali ustvaril pri uporabi digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki jo dobavlja Petrol, razen če:

  • ta vsebina zunaj okvira digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki jo dobavlja Petrol, ni uporabna;
  • ta vsebina zadeva le dejavnost potrošnika pri uporabi digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki jo dobavlja Petrol;
  • je Petrol to vsebino združilo z drugimi podatki in je ni več mogoče ločiti oziroma bi bil zato potreben nesorazmeren napor ali
  • so to vsebino skupaj ustvarili potrošnik in drugi ter lahko drugi potrošniki to vsebino še naprej uporabljajo.

Razen v primerih iz prve, druge in tretje alineje prejšnjega odstavka tega člena da Petrol potrošniku na zahtevo na voljo vso vsebino, ki ni osebni podatek in ki jo je potrošnik zagotovil ali ustvaril pri uporabi digitalne vsebine ali digitalne storitve, ki jo dobavlja Petrol.

Potrošnik lahko digitalno vsebino iz prejšnjega odstavka te točke ponovno pridobi brezplačno, v razumnem roku in v obliki, ki je v splošni rabi in strojno berljiva, ne da ga Petrol pri tem ovira.

V primeru odstopa potrošnika od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve lahko Petrol, ne glede na pred prejšnji in prejšnji odstavek tega člena, potrošniku prepreči vsakršno nadaljnjo uporabo digitalne vsebine ali digitalne storitve, in sicer zlasti tako, da potrošniku onemogoči dostop do digitalne vsebine ali digitalne storitve ali onemogoči potrošnikov uporabniški račun.

Po odstopu od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve se potrošnik vzdrži uporabe digitalne vsebine ali digitalne storitve in je ne daje na voljo tretjim osebam. Če je bila digitalna vsebina potrošniku dobavljena na materialnem nosilcu podatkov, potrošnik na zahtevo podjetja in na stroške podjetja vrne materialni nosilec podatkov podjetju brez nepotrebnega odlašanja.

Zahtevo o vračilu materialnega nosilca podatkov iz prejšnjega odstavka poda Petrol v 14 dneh od dneva, ko je bilo obveščeno o odločitvi potrošnika, da odstopa od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve. Potrošniku ni treba plačati za uporabo digitalne vsebine ali digitalne storitve za obdobje pred odstopom od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, v katerem ni bila zagotovljena skladnost digitalne vsebine ali digitalne storitve.

Če je s pogodbo o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve določeno, da se digitalna vsebina ali digitalna storitev dobavlja ali je dostopna potrošniku v določenem obdobju, lahko Petrol digitalno vsebino ali digitalno storitev spremeni v obsegu, ki presega tisto, kar je nujno potrebno za zagotovitev skladnosti digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s 110., 111., 112. in 113. ZVPot-1, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

  • pogodba o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve omogoča in ustrezno utemeljuje tako spremembo;
  • takšna sprememba se izvede brez dodatnih stroškov za potrošnika;
  • potrošnik je na jasen in razumljiv način obveščen o spremembi in
  • v primerih iz naslednjega odstavka tega člena je potrošnik v razumnem roku vnaprej na trajnem nosilcu podatkov obveščen o lastnostih in času spremembe ter o svoji pravici, da odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu z naslednjim odstavkom tega člena, oziroma o možnosti, da obdrži digitalno vsebino ali digitalno storitev brez take spremembe v skladu zadnjim odstavkom tega člena.

Potrošnik lahko odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, če ima sprememba digitalne vsebine ali digitalne storitve negativen učinek na dostop potrošnika do digitalne vsebine ali digitalne storitve ali njeno uporabo, razen če je ta negativni učinek neznaten. V tem primeru je potrošnik upravičen do brezplačnega odstopa od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve v 30 dneh po prejemu obvestila o spremembi digitalne vsebine ali digitalne storitve ali od trenutka, ko Petrol spremeni digitalno vsebino ali digitalno storitev, odvisno kaj nastopi pozneje. Če potrošnik odstopi od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve v skladu s prejšnjim odstavkom, se smiselno uporabljajo peti odstavek 120. člena in 122. do 125. člen ZVPot-1.

Ne glede na pred prejšnji odstavek tega člena in prejšnji odstavek tega člena potrošnik nima pravice do odstopa od pogodbe o dobavi digitalne vsebine ali digitalne storitve, če je Petrol potrošniku omogočil, da brez dodatnih stroškov obdrži nespremenjeno digitalno vsebino ali digitalno storitev in je zagotovljena skladnost te digitalne vsebine ali digitalne storitve. Določbe tega člena se ne uporabljajo za paket storitev iz zakona, ki ureja elektronske komunikacije, kadar ta vključuje elemente storitve dostopa do interneta, kot je opredeljena v 2. točki 2. člena Uredbe 2015/2120/EU, ali vključuje medosebno komunikacijsko storitev na podlagi številke.

7.4. Odgovornost za stvarne napake (velja za Hrvaško)

PETROL odgovarja za stvarne napake kupljenih izdelkov, v skladu z zakonodajo. Odgovornost za stvarne napake se bo reševala po določilih veljavnega obligacijskega zakona.

Za potrošniške pogodbe o dobavi digitalnih vsebin se ne uporabljajo določbe Obligacijskega zakona o stvarni odgovornosti, razen če je predmet prodajne pogodbe premičnina, v katero so digitalne vsebine vgrajene ali povezane s stvarjo. na način, da bi odsotnost te digitalne vsebine onemogočila delovanje tistih stvari, ki so dostavljene na podlagi te pogodbe.

Pri stvareh z digitalnimi elementi preide tveganje na kupca v trenutku, ko je enkratna dobava digitalne vsebine zaključena oziroma ko se začne kontinuirana dobava digitalne vsebine.

Obstaja materialna pomanjkljivost:

  • če blago ne ustreza opisu, vrsti, količini in kakovosti, to pomeni, da nima funkcionalnosti, združljivosti, interoperabilnosti in drugih lastnosti, kot so določene s prodajno pogodbo.
  • če blago ni primerno za kakšen poseben namen, za katerega ga kupec potrebuje in je kupec obvestil PETROL najkasneje ob sklenitvi prodajne pogodbe in v zvezi s katerim je PETROL dal soglasje,
  • če blago ni dobavljeno z vso dodatno opremo in navodili, vključno z navodili za montažo, kot je določeno s prodajno pogodbo, ali
  • če blago ni dobavljeno s posodobitvami, kot to določa kupoprodajna pogodba.

Poleg tega primanjkuje tudi:

  • če blago ni primerno za uporabo za namene, za katere bi se istovrstno blago običajno uporabljalo ob upoštevanju vseh predpisov Evropske unije in predpisov Republike Hrvaške, tehničnih standardov ali, če teh ni, tehnični standardi, veljavni kodeksi ravnanja na določenem področju, če obstajajo,
  • če blago po kvaliteti in opisu ne ustreza vzorcu ali modelu, ki ga je PETROL dal na razpolago kupcu pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe,
  • če blago ni dostavljeno z dodatno opremo, vključno z embalažo, navodili za montažo ali drugimi navodili, katerih prejem lahko kupec upravičeno pričakuje,
  • če blago ne ustreza količini ali nima tistih lastnosti in drugih lastnosti, vključno s tistimi v zvezi s trajnostjo, funkcionalnostjo, združljivostjo in varnostjo, ki so običajne za istovrstno blago in jih kupec lahko upravičeno pričakuje glede na naravo blaga in ob upoštevanju vseh javnih izjav PETROLA ali drugih oseb v predhodnih fazah transakcijske verige, vključno s proizvajalcem, ali v njihovem imenu, zlasti pri oglaševanju ali označevanju,
  • če je blago, za katerega je bil namenjen vgradnji ali montaži s strani naročnika, naročnik nepravilno vgradil ali sestavil, nepravilna montaža ali montaža pa je posledica pomanjkljivih navodil PETROLA ali v primeru blaga z digitalnimi elementi, ki jih zagotavlja PETROL ali ponudnik digitalnih vsebin ali digitalnih storitev.

PETROL ni vezan na javne izjave, ki jih je dal sam ali druga oseba v predhodnih fazah transakcijske verige, če dokaže, da za to izjavo ni vedel ali ni mogel vedeti ali da je do trenutka sklenitve pogodbe javnost izjava popravljena na enak ali primerljiv način, kot je bila podana, oziroma da ta javna izjava ne more vplivati na odločitev o nakupu.

Pri potrošniških pogodbah so pomanjkljivosti neprimernost za uporabo za namene, za katere bi se enako blago običajno uporabljalo, neustrezna kakovost, nedobava dodatne opreme in neustrezna količina/odsotnost običajnih lastnosti za istovrstno blago. ne obstaja, če je bil potrošnik ob sklenitvi kupoprodajne pogodbe posebej seznanjen, da določena lastnost odstopa od kriterijev za ugotavljanje navedenih napak in če je potrošnik s tem ob sklenitvi prodajne pogodbe izrecno in ločeno sprejel. Predpostavlja se, da je vsaka napaka na blagu, ki je bila dokazana v enem letu od trenutka prenosa tveganja, obstajala tudi v trenutku prenosa tveganja, razen če PETROL dokaže nasprotno ali nasprotno izhaja iz narave blaga ali narave napake.

Kupec je dolžan prejeto stvar pregledati na običajen način oziroma jo dati v pregled takoj, ko je to po rednem poteku stvari možno, vidne napake pa sporočiti PETROLU v roku 8 dni, v primeru komercialne pogodbe. brez odlašanja, sicer izgubi pravico, ki mu na tej podlagi pripada.

Če je bil ogled opravljen v navzočnosti obeh strank, je kupec dolžan ugovore zaradi vidnih napak nemudoma sporočiti PETROLU, sicer izgubi pravico, ki mu na tej podlagi pripada.

Pri potrošniških pogodbah potrošnik kot kupec ni dolžan artikla pregledati ali dati v pregled, je pa dolžan o obstoju vidnih napak obvestiti PETROL v 2 mesecih od dneva, ko je napako odkril in najkasneje v 2 letih od prenosa tveganja na potrošnika.

Kadar se po prejemu artikla s strani kupca izkaže, da ima artikel napako, ki je ni bilo mogoče odkriti z običajnim pregledom ob prevzemu artikla, je kupec pod grožnjo izgube pravic dolžan sporočiti PETROL to napako odpravi v 2 mesecih od dneva, ko je napako odkril, pri gospodarski pogodbi pa nemudoma. PETROL ne odgovarja za napake, ki se pokažejo po preteku 2 let od izročitve artikla, v primeru komercialne pogodbe pa 6 mesecev.

Kupec, ki je PETROL pravilno in pravočasno obvestil o napaki na kupljenem blagu, lahko zahteva odpravo napake, kar pomeni, da ima pravico do popravila ali zamenjave po lastni izbiri. Če PETROL v naknadnem ustreznem roku, ki ga je dala stranka, ne odpravi okvare, torej ne izvede popravila ali zamenjave, lahko stranka odstopi od pogodbe ali zahteva znižanje cene.

Pri uveljavljanju pravice do odstranitve napake ima kupec pravico izbrati med popravilom in zamenjavo blaga, razen če bi bil izbrani način odprave napake nemogoč ali če bi povzročil nesorazmerne stroške za PETROL, ob upoštevanju vseh okoliščine, zlasti vrednost blaga brez napake, pomen napake in vprašanje, ali je popravilo ali zamenjavo mogoče izvesti brez večjih nevšečnosti za stranko.

PETROL je pooblaščen zavrniti odpravo napake, če sta popravilo in zamenjava nemogoča ali če bi povzročila nesorazmerne stroške, upoštevajoč vse okoliščine, predvsem pa vrednost blaga brez napake, pomen napake in vprašanje, ali je blago brez napake nemogoče. popravilo ali zamenjavo je mogoče izvesti brez večjih nevšečnosti za stranko.

Kupec ima pravico do znižanja cene ali do odstopa od kupoprodajne pogodbe le v primeru, če PETROL napake ni odpravil, ali je tega zavrnil ali ni odpravil napake v skladu z zakonskimi določili, ki urejajo popravilo in zamenjavo, če je napaka odpravljena. obstaja kljub poskusu PETROLA, da jo odpravi, tj. če je PETROL izjavil, da napake ne bo odpravil ali iz okoliščin jasno izhaja, da napake ne bo odpravil v razumnem roku oziroma brez večjih nevšečnosti za kupca in če je napaka tako resna, da opravičuje takojšnje znižanje cene ali prekinitev pogodbe. Stranka ima pravico zadržati plačilo morebitnega neporavnanega dela cene, dokler PETROL ne izpolni obveznosti iz naslova odgovornosti za stvarne napake. Če je napaka neznatna, kupec nima pravice do odstopa od pogodbe, ima pa druge pravice iz naslova odgovornosti za stvarne napake, vključno s pravico do odprave škode.

PETROL nosi stroške odstranitve napake in predaje drugega izdelka brez napake.

Popravilo ali zamenjava blaga z napako se izvede brez dodatnih stroškov za stranko, v razumnem roku od trenutka, ko je stranka obvestila PETROL o napaki.

V času popravila ali zamenjave je stranka dolžna dati izdelek na razpolago PETROLU, PETROL pa ga je dolžan prevzeti in nositi stroške prevzema.

V primeru zamenjave izdelka potrošnik ni dolžan plačati za normalno uporabo zamenjanih izdelkov v obdobju pred njihovo zamenjavo.

Kupec nima pravice do odstopa od prodajne pogodbe zaradi napake na blagu, če blaga ne more vrniti ali vrniti v stanju, v kakršnem ga je prejel, razen če je blago v celoti ali delno uničeno. ali poškodovan zaradi napake, ki opravičuje prekinitev pogodbe, ali zaradi dogodka, ki ne izvira od njega ali od katere koli osebe, za katero je odgovoren. Kupec, ki je zaradi nezmožnosti vračila blaga ali vrnitve v stanju, v kakršnem ga je prejel, izgubil pravico do odstopa od pogodbe, obdrži druge pravice, ki mu jih zakon priznava zaradi obstoja napake, npr. kot zahteva izročitev drugega izdelka brez napak.

7.5 Postopek uveljavljanja neskladnosti oz. stvarnih napak

Uporabnik in/ali uporabnik potrošnik mora PETROL nedvoumno obvestiti o neskladnosti blaga, digitalne vsebine ali nepravilnosti pri opravljeni storitvi skupaj z njenim natančnim opisom. Uporabnik lahko uveljavlja svoje pravice iz naslova jamstva za skladnost blaga oz. stvarnih napak, če o neskladnosti oz. stvarnih napakah na blagu, digitalni vsebini oz. nepravilnosti o opravljeni storitvi obvesti PETROL v zakonsko določenem roku. Uporabnik mora PETROL oz. zastopniku PETROLA ali pooblaščenemu serviserju, ki ga določi PETROL, omogočiti pregled blaga, digitalne vsebine oz. opravljene storitve.

Uporabnik lahko za oddajo reklamacije uporabi vse razpoložljive kanale, kot so Povej Petrolu, kontaktni center, podpora uporabnikom ali prodajno mesto, kjer je bil izdelek ali storitev kupljen.

Pravico in obveznosti iz naslova garancije urejajo določila vsakokrat veljavnega Zakona o varstvu potrošnikov in Obligacijskega zakonika.

Glede obveznega jamstva za skladnost blaga in digitalne vsebine ali digitalne storitev ter nepravilnosti pri opravljeni storitvi se v razmerju do potrošnikov uporabljajo določila vsakokrat veljavnega Zakona o varstvu potrošnikov, v razmerju do uporabnikov, ki se ne štejejo za potrošnike, pa se uporabljajo določila vsakokrat veljavnega Obligacijskega zakonika, ki opredeljujejo odgovornost za stvarne napake.

8. Kontakti, pomoč in dodatna vprašanja

V primeru vprašanj ali v primeru, da uporabnik potrebuje pomoč, se lahko obrne na prodajno osebje na prodajnih mestih PETROL ali kontaktira klicni center PETROLA na brezplačno telefonsko številko 080 22 66.

9. Omejitev odgovornosti

PETROL v nobenem primeru ne prevzema nobene odgovornosti in ne daje nobenih jamstev uporabniku za morebitno nedelovanje oz. nemožnost uporabe mobilne aplikacije, ampak si bo za nemoteno delovanje mobilne aplikacije zgolj prizadeval. Ta določba pa ne izključuje odgovornosti PETROLA za škodo, ki jo PETROL povzroči uporabniku, ki se v skladu z zakonom, ki ureja varstvo potrošnikov, šteje za potrošniku povzročeno namenoma ali iz malomarnosti.

Za prikaz določenih funkcionalnosti se v mobilni aplikaciji uporablja neodvisne zunanje storitve in aplikacije. Za uporabo teh storitev veljajo pogoji uporabe zunanje storitve, ki jih določa lastnik storitve ali aplikacije, PETROL pa v zvezi s tem ne prevzema nobene odgovornosti in ne daje nobenih jamstev. PETROL tudi ne odgovarja za obliko in vsebino podatkov, pridobljenih prek spletnih povezav, ki niso last PETROLA.

PETROL ni odgovoren za občasno nedelovanje mobilne aplikacije, morebitno netočnost informacij in tudi ne za morebitno škodo in/ali izgubo dohodka.

PETROL zato ne odgovarja za nobeno škodo, ki bi npr. izhajala iz dostopa do informacij, uporabe ali nemožnosti uporabe informacij ali za kakršnekoli napake ali pomanjkljivosti v njihovi vsebini. Ta določba pa ne izključuje odgovornosti PETROLA za škodo, ki jo PETROL povzroči uporabniku, ki se v skladu z zakonom, ki ureja varstvo potrošnikov, šteje za potrošniku povzročena namenoma ali iz malomarnosti.

Podatki v mobilni aplikaciji so zgolj informativne narave, zato PETROL ne prevzema nobene odgovornosti za katerekoli napake v vsebini ter pravilnosti in točnosti objavljenih podatkov, do katerih je morebiti prišlo zaradi časovnih neusklajenosti, napak pri vnosu ali drugih nepredvidljivih vzrokov.

Uporabnik je odgovoren za vse aktivnosti, opravljene z uporabo svojega uporabniškega računa. Ob vsakršni nepooblaščeni uporabi ali utemeljenem sumu, da je do tovrstnega dostopa prišlo, mora o tem nemudoma obvestiti PETROL, kot je to opredeljeno v 4.1členu teh splošnih pogojev. PETROL ni odgovoren za škodo, ki bi jo uporabnik utrpel zaradi nepooblaščene uporabe uporabniškega računa ali gesla, s katerim je registriran oz. prijavljen v mobilno aplikacijo. Uporabnik se zaveže, da bo mobilno aplikacijo uporabljal v skladu s temi splošnimi pogoji ter pogoji, za katere je navedeno, da te pogoje dopolnjujejo, da bo zagotavljal tajnost in varnost gesel ter da bo upošteval pravila in obvestila, objavljena na spletnem mestu www.petrol.si in www.petrol.hr.

PETROL ne odgovarja za morebitne napake in škodo, ki je posledica posredovanja napačnih podatkov in/ali drugega delovanja iz sfere uporabnika, npr. ob registraciji ali prijavi v mobilno aplikacijo.

Prav tako si PETROL pridržuje pravico, da kadarkoli brez predhodnega opozorila spremeni, doda ali odstrani vsebine, objavljene v mobilni aplikaciji. Vsi uporabniki vso objavljeno vsebino uporabljajo na lastno odgovornost, pri čemer morajo poskrbeti tudi za ustrezno zaščito podatkov na svojem pametnem telefonu ali tabličnem računalniku kot tudi za ustrezno zaščito pametnega telefona ali tabličnega računalnika, na katerem imajo naloženo in uporabljajo mobilno aplikacijo.

PETROL lahko po lastni presoji iz poslovnih razlogov preneha zagotavljati mobilno aplikacijo, o čemer bo uporabnike pravočasno obvestil.

10. Nadgradnje in nove verzije mobilne aplikacije

Zaradi tehničnih ali funkcionalnih nadgradenj mobilne aplikacije si PETROL pridržuje pravico, da objavi novo verzijo mobilne aplikacije. Uporabnik bo o novi verziji mobilne aplikacije obveščen preko mobilne aplikacije same ali preko trgovine, iz katere je mobilna aplikacija naložena, ali pa bo do posodobitve mobilne aplikacije lahko na pametnem telefonu ali tabličnem računalniku prišlo tudi samodejno, kar je odvisno od nastavitev pametnega telefona ali tabličnega računalnika uporabnika.

11. Osebni podatki

PETROL obdeluje osebne podatke v skladu z Uredbo (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (v nadaljevanju: Splošna uredba o varstvu podatkov) in nacionalnimi predpisi o varstvu osebnih podatkov.

11.1 Vrste osebnih podatkov, podlaga ter namen obdelave

Pri uporabi mobilne aplikacije bo PETROL obdeloval uporabnikovo ime in priimek, datum rojstva telefonsko številko, naslov elektronske pošte, naslov bivališča, plačilna sredstva, podatke na Petrol klub kartici zvestobe, Petrol klub plačilni kartici ali Petrol poslovni plačilni kartici, podatke o nakupu, podatke o naročilih, za izdajo elektronskega računa, lokacijo uporabnika, kamero naprave.

PETROL bo obdeloval navedene podatke za namen:

  • kontaktiranja uporabnika za potrebe nemotene uporabe blaga, storitev in digitalne vsebine, ki so predmet teh splošnih pogojev,
  • zagotavljanja blaga, storitev in digitalne vsebine, ki so predmet splošnih pogojev in sklenitve pogodbe z uporabnikom,
  • registracije uporabnika,
  • za izdajo elektronskega računa
  • izvajanja in pregledovanja plačilnih transakcij, morebitnih neskladnosti pri izvrševanju plačil ter s tem povezanih zlorab in drugih kršitev teh splošnih pogojev,
  • Za slikanje QR kode na točilnih mestih, kavomatih in avtopralnicah,
  • zagotavljanja skladnosti z Direktivo o plačilnih storitvah PSD2 na področju avtentikacije uporabnika s strani banke oz. drugi institucije, ki je izdajatelj plačilnega sredstva.

Za namen izvajanja in pregledovanja plačilnih transakcij, morebitnih neskladnosti pri izvrševanju plačil ter s tem povezanih zlorab in drugih kršitev teh splošnih pogojev, PETROL obdeluje tudi nekatere podatke o izvedeni transakciji, ki so s tokenizacijo shranjene v žetonu, in sicer podatek o zadnjih štirih številkah uporabljene plačilne kartice ter informacijo o vrsti uporabljene kartice.

Za registracijo oz. kreiranje uporabniškega računa, mora uporabnik PETROLU posredovati svoje osebne podatke: e-naslov, državo in geslo.

Za namen zagotavljanja ugodnosti iz naslova članstva v Petrol klubu in vzpostavitve povezave s podatki kupca iz naslova imetništva Petrol klub plačilne kartice zvestobe, PETROL obdeluje številko Petrol klub plačilne kartice zvestobe, ime in priimek, datum rojstva, državo, mobilni telefon, spol in naslov bivališča; pri vzpostavitvi povezave s podatki kupca iz naslova imetništva Petrol klub kartice zvestobe, pa obdeluje številko črtne kode Petrol klub kartice zvestobe, ime in priimek, državo, naslov, mobilni telefon, spol in naslov bivališča.

Za namen plačevanja s Petrol poslovno plačilno kartico, PETROL obdeluje naslednje podatke: ime lastnika kartice ali davčno številko podjetja, na katero je bila kartica izdana, številko Petrol poslovne plačilne kartice in njeno veljavnost, PIN številko kartice ter število prevoženih kilometrov, številko potnega naloga in številko kartice voznika, kadar je to zahtevan podatek.

Za namen vzpostavitve povezave uporabniškega računa z ostalimi podatki kupca (vsi podatki vezani na sklenjena pogodbena razmerja; elektrika, zemeljski plin, eShop naročila, KOEL naročila, UNP naročila, drugi osebni podatki kupca), PETROL obdeluje podatke skladno s pravno podlago, ki je podlaga za pridobitev teh podatkov.

Za namene izvedbe nakupa, PETROL obdeluje podatke o kupljenih izdelkih, cenah izdelkov, pridobljenih in koriščenih ugodnostih ob nakupu, plačilu, kraju nakupa, datumu in času opravljenega nakupa, QR kodi na prodajnem mestu, času prevzema izdelka, odstopu od naročila, odstopu od pogodbe. Za namene identifikacije uporabnika v primeru iz 5.3.1.1 in 6.6 točke teh splošnih pogojev bo Petrol obdeloval številko, izdajatelja in veljavnost osebnega dokumenta.

PETROL bo obdeloval navedene podatke za druge namene, pod pogojem, da je uporabnik za takšne druge namene obdelave podatkov podal pisno soglasje:

  • za profiliranje uporabnikov za pripravo prilagojenih ponudb svojega blaga, storitev in digitalne vsebine prek uporabe naslova e-pošte, SMS, MMS, telefona ali klasične pošte,
  • za neposredno trženje glede ponudb blaga, storitev in digitalne vsebine, akcijskih prodajah, ugodnostih, ter drugih sprememb oz. novosti,
  • za izvajanje tržnih raziskav o kvaliteti izdelkov in storitev ter potrebah po dodatnih izdelkih ali storitvah,
  • za pošiljanje potisnih sporočil v skladu nastavitvami potisnih sporočil znotraj aplikacije ali nastavitvami pametnega telefona ali tabličnega računalnika.

Za nemoteno uporabo mobilne aplikacije bo moral uporabnik omogočiti mobilni aplikaciji dovoljenje za obdelavo informacij glede svoje lokacije ter dovoljenje za uporabo kamere. Mobilna aplikacija potrebuje podatek o lokaciji za iskanje najbližjih PETROL bencinskih servisov, za izračunavanje časa prihoda za prevzem naročenega blaga in digitalne vsebine, za določitev lokacije Dogodka in za obračunavanje nakupa ter kamero za slikanje QR kode na točilnih mestih, kavomatih in avtopralnicah. Če uporabnik mobilni aplikaciji ne bo dovolil posredovanja lokacije, navedenih storitev ne bo mogel uporabljati.

Ob posameznem nakupu prek mobilne aplikacije PETROL obdeluje tudi podatke o nakupljenih izdelkih oz. opravljenih storitvah, plačilu, koriščenju ugodnosti, času in kraju nakupa, načinih plačila, dobroimetjih, zbranih Zlatih točkah in drugih pridobljenih ugodnostih. V primeru, da posameznik ne poda ustreznega soglasja za tovrstno obdelavo, PETROL te podatke obdeluje anonimno ali s psevdonimom, in sicer poleg že navedenih namenov tudi z namenom analiziranja in preučevanja nakupovalnih navad, za namen optimiziranja ponudbe in stroškov ter dvig zadovoljstva kupcev.

11.2 Spremembe podatkov

V primeru, da se osebni podatki iz točke 10.1 spremenijo, mora uporabnik sporočiti PETROLU spremembo v roku 30 dni od spremembe, in sicer pisno na naslov: PETROL, Slovenska energetska družba d.d., Ljubljana, Dunajska cesta 50, 1000 Ljubljana ali PETROL d.o.o., Savska Opatovina 36, ZAGREB, 10000 ali prek PETROLOVE spletne strani oziroma prek mobilne aplikacije.

PETROL bo spremembo osebnih podatkov uporabnika, posredovanih po navadni pošti, upošteval najkasneje v roku 15 dni od dne prejema pisnega obvestila, v primeru spremembe osebnih podatkov prek PETROLOVE spletne strani oziroma prek mobilne aplikacije pa takoj.

11.3 Pravice uporabnika

Uporabnik lahko kadarkoli zahteva potrditev, ali PETROL obdeluje njegove osebne podatke ter seznanitev s temi osebnimi podatki, ima pravico, da te osebne podatke prejme in pravico, da jih posreduje drugemu upravljavcu. Uporabnik lahko zahteva omejitev obdelave osebnih podatkov, ugovarja obdelavi osebnih podatkov ter avtomatiziranemu sprejemanju posameznih odločitev, vključno z oblikovanjem profilov, prekliče dana soglasja za različne namene obdelave, zahteva popravke oz. dopolnitve ali izbris osebnih podatkov. Vse navedene pravice lahko uveljavlja pod pogoji in v obsegu iz 15. do 22. člena Splošne uredbe o varstvu podatkov.

Ne glede na uveljavitev pravic iz prejšnjega odstavka se bodo osebni podatki morda obdelovali v okviru morebitnih ostalih danih privolitev ter v primeru, da za obdelavo obstaja skladno s 6. členom Splošne uredbe o varstvu podatkov druga pravna podlaga, v okviru te podlage.

Zahtevo za uveljavitev pravic iz prvega odstavka te točke, lahko uporabnik izvede s pisno zahtevo, poslano na naslov PETROL d.d., Ljubljana, Dunajska cesta 50, 1000 Ljubljana, s pripisom »za DPO« ali PETROL d.o.o., Savska Opatovina 36, ZAGREB, 10000 »za ZOP«.

PETROL bo v primeru uveljavljanja uporabnikovih pravic glede ugovora obdelave podatkov, preklica soglasja, zahteve po omejitvi obdelave ali izbrisu osebnih podatkov, ki imajo za posledico preprečevanje obveščanja uporabnika, preprečil obveščanje najkasneje v roku 15 dni od prejema ugovora oziroma spremembe nastavitev uporabnika, vendar v primeru, da je bila kampanja za obveščanje pripravljena pred obdelavo ugovora oziroma spremembe nastavitev, obstaja možnost, da bo uporabnik kljub temu prejel še zadnje obvestilo. Uveljavljanje ostalih pravic bo PETROL zagotavljal v rokih, zahtevanih z veljavno zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov.

11.4 Uporabniki osebnih podatkov

PETROL z osebnimi podatki ravna posebej skrbno in onemogoča dostop nepooblaščenim osebam. V nekaterih primerih je potrebno zaradi posameznih primerov obdelav, ki jih PETROL ne izvaja samostojno, uporabnikove osebne podatke posredovati izvajalcem – zunanjim obdelovalcem, ki podatke obdelujejo v imenu, za račun, po navodilih in pod nadzorom PETROLA (distribucijski partnerji, oglaševalske agencije, tiskarne, lastniki programske opreme idr.) in so podrobneje naštete v seznamu na spletni strani http://www.petrol.si. Poleg zunanjih obdelovalcev PETROL posreduje uporabnikove osebne podatke tudi državnim organom na podlagi njihove obrazložene pisne zahteve za potrebe vodenja konkretnega postopka ter v primerih zahteve uporabnika ali na podlagi njegovega pisnega pooblastila.

11.5 Rok hrambe osebnih podatkov

PETROL osebne podatke obdeluje do izpolnitve namena obdelave oziroma v okviru zastaralnih rokov za obveznosti, ki bi lahko izvirale iz obdelave teh osebnih podatkov. V primerih, ko je rok hrambe osebnih podatkov določen z zakonom, PETROL te osebne podatke hrani v skladu z zakonsko zapovedjo. Osebni podatki, ki so pridobljeni na podlagi soglasij, pa se hranijo do preklica.

Več o obdelavi osebnih podatkov s strani PETROLA najdete v Politiki zasebnosti Petrol d.d., Ljubljana, objavljeni na spletni strani http://www.petrol.si/gdpr/politika-zasebnosti ali na https://www.petrol.hr/o-petrolu/politika-privatnosti, oziroma dostopni na prodajnih mestih PETROLA.

12. Obveznosti uporabnika

Uporabnik mobilne aplikacije se obvezuje, da slednjih ne bo uporabljal za nezakonite ali tem splošnim pogojem nasprotujoče namene. Mobilne aplikacije ni dovoljeno uporabljati na način, ki bi lahko poškodoval, onemogočil, preobremenil ali škodil mobilni aplikaciji ali družbi PETROL kot tudi tretjim osebam in njihovemu premoženju. Skladno s to obveznostjo se uporabnik še zlasti zavezuje, da:

  • bo upošteval vsa varnostna opozorila, posredovana s strani PETROLA glede uporabe mobilne aplikacije na prodajnih mestih,
  • pametnega telefona ali tabličnega računalnika, na katerem ima nameščeno in uporablja mobilno aplikacijo, pri točenju/nakupu energentov ne bo uporabljal izven svojega vozila, saj se s tem ogroža požarna varnost na posamičnem prodajnem mestu. V primeru, da ima vozilo premično streho, mora biti ta ob uporabi pametnega telefona ali tabličnega računalnika popolnoma zaprta,
  • v primeru uporabe mobilne aplikacije za nakup energentov mora uporabnik zagotoviti, da so okna in vrata vozila med uporabo mobilne aplikacije na prodajnem mestu do zaključka nakupa zaprta.

Pri posredovanju kakršnihkoli povratnih informacij in predlogov v zvezi z mobilno aplikacijo PETROL GO družbi PETROL uporabnik jamči, da je imetnik ustreznih pravic oz. dovoljenj, na osnovi katerih lahko pravno veljavno razpolaga z oddanim materialom in/ali drugimi informacijami.

V primeru nepooblaščene uporabe uporabniškega imena ali gesla je uporabnik dolžan obvestiti PETROL na elektronski naslov podpora.strankam@petrol.si ali podrska.kupcima@petrol.hr. PETROL ima pravico, da v primeru nedovoljene uporabe in/ali kakršnihkoli drugih zlorab pri dostopu oz. uporabi mobilne aplikacije s strani uporabnikov ali katerihkoli drugih oseb in/ali v primeru suma zlorabe gesla izvede vse ukrepe in druga in druga dejanja, ki jih v skladu s svojo lastno poslovno presojo šteje za potrebne zaradi varstva svojih pravic in interesov in/ali zaradi varstva pravic in interesov kupcev in/ali uporabnikov in/ali zaradi varstva pravic in interesov katerihkoli drugih oseb (npr. preprečitev dostopa do mobilne aplikacije …).

13. Pravice intelektualne lastnine

Vsi podatki, podobe ter druge informacije v okviru mobilne aplikacije so predmet avtorskih in sorodnih pravic ter pravic industrijske lastnine PETROLA, kot to opredeljuje relevantna zakonodaja, ki ureja varstvo avtorskih in sorodnih pravic ter pravic industrijske lastnine.

S prenosom oz. registracijo v mobilno aplikacijo, uporabnik pridobi neprenosljivo in ne izključno pravico do uporabe mobilne aplikacije izključno na svojem pametnem telefonu. Pravica do uporabe iz tega odstavka velja zgolj za nekomercialne namene. PETROL tako na uporabnika ne prenaša ostalih materialnih avtorskih pravic ali pravic industrijske lastnine, ravno tako pa mu ne daje pravice do uporabe blagovnih znamk, logotipov, celostne grafične podobe, ki je v lasti oz. imetništvu PETROLA. Uporabnik tako npr. ne sme izdelovati kopij mobilne aplikacije, namestiti mobilne aplikacije na strežnik ali drugo platformo, dajati mobilne aplikacije v najem ali podeljevati pod licenc za njeno uporabo, predelati ali kako drugače posegati v delovanje mobilne aplikacije.

14. Pritožbe in spori

Uporabnik lahko odda pritožbe v zvezi z delovanjem mobilne aplikacije in opravljenimi nakupi preko mobilne aplikacije na http://www.petrol.si/povej ali podrska.kupcima@petrol.hr ali neposredno prodajnemu osebju na prodajnih mestih PETROL. V pritožbi mora uporabnik natančno opisati ravnanje oz. napako, zoper katero vlaga pritožbo in če je pritožba povezana z opravljenimi nakupi, mora pritožbi priložiti kopijo računa. Postopek obravnave pritožb je zaupen.

Morebitne spore bosta PETROL in uporabnik reševala sporazumno, v primeru neuspeha pa pred pristojnim sodiščem v Ljubljani. Za reševanje sporov iz naslova uporabe mobilne aplikacije in nakupa blaga ali storitev na območju Republike Hrvaške je dogovorjena krajevna pristojnost stvarno pristojnega sodišča v Zagrebu.

PETROL za razmerje, izhajajoče iz teh splošnih pogojev, ne priznava izvajalcev izvensodnega reševanja potrošniških sporov kot pristojnih za reševanje potrošniškega spora, ki bi ga uporabnik potrošnik lahko sprožil v skladu z zakonodajo s področja izvensodnega reševanja potrošniških sporov.

Povezava do platforme za spletno reševanje potrošniških sporov se nahaja na naslednji povezavi https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=SL.

15. Kodeks ravnanja

PETROL je sprejel Kodeks ravnanja, ki je skupaj s povezanimi vsebinami dostopen na spletnem naslovu: https://www.petrol.eu/binaries/content/assets/skupina-petrol-slo/2018/pages/trajnostni-razvoj/zaposleni/korporativna-integriteta/petrol_kodeks_2012--1.pdf in https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=HR.

16. Prehodne in končne določbe

Vsakokrat veljavni splošni pogoji so objavljeni na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr. Enako velja za morebitne spremembe in dopolnitve veljavnih splošnih pogojev, nastale zaradi spremenjene poslovne politike PETROLA, veljavne zakonodaje ali odločitev pristojnih državnih organov.

Spremembe in dopolnitve splošnih pogojev oz. uveljavitev novih splošnih pogojev stopi v veljavo z dnem objave na predhodno navedeni spletni strani, vendar se začne uporabljati 15. dan od njene objave. PETROL lahko v primeru sprememb in dopolnitev splošnih pogojev, ki so posledica spremembe relevantne zakonodaje ali odločitev pristojnih državnih organov, rok pričetka uporabe splošnih pogojev iz tega odstavka tudi skrajša (npr. tako da dopolnitve izvede v roku, določenem v odločbi organa ali uveljavitvi relevantnega zakona).

Drugi odstavek tega člena se ne uporablja za spremembe in dopolnitve splošnih pogojev, ki ne posegajo v pravice in/ali obveznosti uporabnikov (npr. tipkarske napake, očitne pomote v besedilu), slednje lahko PETROL kadarkoli odpravi brez predhodnega obveščanja uporabnikov.

Šteje se, da je bil uporabnik o spremembi oz. dopolnitvi splošnih pogojev obveščen z dnem objave novih oz. spremenjenih ali dopolnjenih splošnih pogojev na spletni strani PETROLA iz tega člena.

Če se uporabnik z novimi, spremenjenimi ali dopolnjenimi splošnimi pogoji ne bi strinjal, bo uporabniku uporaba mobilne aplikacije onemogočena oz. omejena. V tem primeru uporabniku priporočamo, da do pričetka uporabe novih, spremenjenih ali dopolnjenih splošnih pogojev porabi celotno dobroimetje. Po dnevu pričetka uporabe novih, spremenjenih ali dopolnjenih splošnih pogojev, ne da bi uporabnik potrdil strinjanje z le-temi, poraba dobroimetja ne bo več mogoča. V tem primeru bo imel uporabnik možnost vračila dobroimetja v skladu s pripadajočimi Splošnimi pravili uporabe Petrol klub kartice zvestobe in Splošnimi pravili uporabe Petrol klub plačilne kartice zvestobe, objavljenimi na spletni strani www.petrol.si in www.petrol.hr, kot velja za primer preklica registracije.

Ti splošni pogoji se pričnejo uporabljati z dnem 22. 02. 2024.

V Ljubljani, dne 22. 02. 2024.

PETROL d.d., Ljubljana

Klepet

Pomoč in svetovanje

Klepet s svetovalcem

Pomoč in svetovanje

Zavedamo se, da je hiter in neposreden dostop do želenih informacij ključnega pomena. Prijazni in strokovno podkovani operaterji vam bodo z veseljem pomagali.

Klic

Brezplačna telefonska številka:

080 22 66

eShop brezplačna telefonska številka:

080 22 13

Klici iz tujine:

+386 14 71 45 90

Klici za pravne osebe:

+386 1 58 63 535

Elektronska pošta

Splošne informacije in podpora:

podpora.strankam@petrol.si

Spletna trgovina eShop:

eshop@petrol.si

Za podjetja:

poslovne.resitve@petrol.si

Facebook sporočilo
Povej Petrolu

Pošljite sporočilo preko našega orodja Povej Petrolu.